Nowy numer 20/2022 Archiwum

Integracja a Tragedia

W Gliwicach odbędzie się konferencja poświęcona Tragedii Śląskiej 1945 roku.

Konferencja„Wokół Tragedii Śląskiej 1945 – Integracja a Tragedia”. Odbędzie się w 26 listopada o 10.30 w Centrum Organizacji Kulturalnych GCOP (Klub „Perełka”) w Gliwicach (ul. Studziennej 6). Poprzedzi ją Msza św. odprawiona o 9.30 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Daszyńskiego 2). Na konferencję zaprasza Powiat Gliwicki.

W programie konferencji są wystąpienia m.in.: dr Elżbiety Borkowskiej przybliżające 25-lecie Stowarzyszenia Pamięci Tragedii Śląskiej, dr. Andrzeja Sznajdera, dyrektora katowickiego oddziału IPN.

Dyskusję panelowa na temat problemów integracji społeczeństwa na Górnym Śląsku, prowadzi Piotr Koj. Wezmą w niej udział m.in. prof. Joachim Kozioł, przewodniczący Stowarzyszenia Pamięci Tragedii Śląskiej 1945 oraz przedstawiciele stowarzyszeń kresowych oraz mniejszości niemieckiej.

- Przesłaniem konferencji jest, by nie tylko pielęgnować pamięć o Górnoślązakach wywiezionych zimą 1945 roku w głąb ZSRR, ale również wyciągnąć z tej tragedii wnioski na dziś i na przyszłość. Po to, by już nigdy nie doszło na Śląsku do podobnego dramatu. Liczę na obecność na konferencji mieszkańców powiatu gliwickiego, gdzie wiele rodzin straciło bliskich wskutek Tragedii Śląskiej 1945 roku – mówi  prof. Joachim Kozioł.

Stowarzyszenie Pamięci Tragedii Śląskiej 1945 powstało w kwietniu 1991 r. w Knurowie, obecnie jego siedziba mieści się w Zabrzu. Ma na celu ocalenie od zapomnienia Tragedii Śląskiej 1945 r. i oddanie hołdu tysiącom Górnoślązaków wywiezionych do ZSRR.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama