Gdzie wiara jest świadectwem krzyża

O prześladowaniach chrześcijan w dzisiejszym świecie mówili w Gliwicach przedstawiciele Open Doors.

Dwa spotkania – w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II i w domu katechetycznym przy kościele św. Bartłomieja – odbyły się 13 listopada w Gliwicach. Zaproszeni goście – Leszek Osieczo, kierownik biura Open Doors w Polsce i inni przedstawiciele tej organizacji – zachęcali, żeby usłyszeć wołanie prześladowanego Kościoła. Być ambasadorem tych, którym odebrano głos.

Druga niedziela listopada to dzień, kiedy szczególnie myślimy o naszych siostrach i braciach prześladowanych za wiarę w różnych miejscach na świecie. W obchodzonym Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym, organizowanym przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w tym roku spoglądamy na chrześcijan w Iraku. Natomiast Open Doors w Międzynarodowym Dniu Modlitwy przybliża sytuację w Indiach i Sudanie.

Od ponad 14 lat Open Doors przygotowuje Światowy Indeks Prześladowań, listę 50 krajów, w których chrześcijanie spotykają się z największymi szykanami i zagrożeniami. Na pierwszym miejscu jest Korea Południowa, dalej Irak i Erytrea.

W tym roku postanowili jednak przypomnieć o chrześcijanach w innych miejscach. Indie, które znajdują się dopiero na 17. miejscu, są krajem, gdzie prześladowania chrześcijan przychodzą ze strony radykalnego hinduizmu i radykalnego islamu.

Pracownicy Open Doors opowiedzieli kilka historii konkretnych osób. Kaliya i jego żona najpierw byli zastraszani, potem spalono im dom. W końcu, pod ich nieobecność, kiedy pracowali w polu, zabili ich dwoje dzieci – 7-letnią córkę i 5-letniego syna.

Neeraja i Ritu, inne małżeństwo, gdy tylko zostali chrześcijanami, wyrzucono ich z wioski. On, torturowany, wyrzekł się Chrystusa. Jednak kiedy miał poddać się obrzędowi ponownego przyjęcia hinduizmu, uciekł razem z żoną.

Takim osobom Open Doors pomaga stanąć na nogi. Organizuje też kursy nauki czytania i pisania, kursy małżeńskie.

Jak mówią przedstawiciele tej organizacji, być chrześcijaninem w Indiach to prawie na pewno być odrzuconym przez rodzinę, wykluczonym ze społeczności, nie mieć pracy, a w przypadku kobiety zostać zgwałconą. – Tam świadectwo Kościoła jest świadectwem krzyża – zauważają. – Tam nie tylko słyszysz o prześladowaniach, ale je znosisz. Nie tylko wierzysz w Chrystusa, ale dla Niego cierpisz. Jego krzyż jest twoją codziennością.

To przynosi owoce. Muzułmanie w tym kraju przyjmują Chrystusa, widząc jak chrześcijanie cierpią i nie przeklinają swoich prześladowców, jak wybaczają im.

Sudan, gdzie żyje około 2 milionów chrześcijan, znalazł się na 6. miejscu Światowego Indeksu Prześladowań. Pracownicy Open Doors opowiadali o chrześcijanach zamieszkujących w rejonie gór Nuba. Zdarza się, że na ich miejsca modlitwy spadają bomby. Mimo to, zbierają się, żeby razem wielbić Boga.

– Naszym celem jest pomóc przetrwać temu Kościołowi – zauważają. Na wiele sposobów – poprzez pomoc materialną, wsparcie projektów i akcji prowadzonych przez różne organizacje oraz modlitwę. Dzięki której ktoś może wytrwać w cierpieniach, nie zaprzeć się Chrystusa, mieć nadzieję.  

Za tydzień w sobotę, 19 listopada od 17.00 do 19.00 ekumeniczna modlitwa za prześladowanych chrześcijan odbędzie się w Domu Modlitwy w Gliwicach (ul. Wieczorka 25). Informacje na: www.inicjatywamissio.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..