Dokąd prowadzi nas dziś Sienkiewicz?

Pokaz filmu niemego „Quo Vadis?” z 1912 roku, uznawanego za pierwszą ekranizację powieści Sienkiewicza w historii kina, odbędzie się w Kinie Studyjnym Amok w Gliwicach.

Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Piotr Schmidt Cinema Quartet oraz wstęp prof. Ryszarda Koziołka, przewodniczącego Nagrody Literackiej NIKE, prorektora Uniwersytetu Śląskiego i znawcy Sienkiewicza.

„Qvo vadis?” z 1912 roku w reżyserii Enrico Guazzoniego zwracał uwagę przede wszystkim rozmachem inscenizacyjnym i ogromną, jak na tamten okres, liczbą statystów (5 tys.). Film, który być może widział sam Sienkiewicz, do dziś jest uważany za jedną z najlepszych ekranizacji jego powieści. Kiedy wszedł na ekrany, w Gliwicach funkcjonowały 3 kina: Metropol, Welt oraz Grand. Położone niedaleko siebie przy dzisiejszej ul. Zwycięstwa (wtedy Wilhelmstraße), mogły pomieścić maksymalnie po 150 osób. Spodziewając się sukcesu oraz ze względów prestiżowych, „Quo Vadis?” postanowiono zaprezentować w znacznie większej i eleganckiej sali Stadt-Theater, czyli w dzisiejszych Ruinach Teatru Victoria przy alei Przyjaźni. Podkład muzyczny wykonała wówczas orkiestra pod kierunkiem Viktora Lomnitzera, jednego z najlepszych ówczesnych kapelmistrzów na Górnym Śląsku, który był znany także ze śpiewu w gliwickiej synagodze.

Program imprezy:

11 listopada, Kino Studyjne Amok (ul. Dolnych Wałów 3, Gliwice)

Godz. 17.00 – Co mówi nam dziś Sienkiewicz? Wykład prof. Ryszarda Koziołka

W przerwie sprzedaż książek autora, prowadzona przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego

Godz. 18.00 – Quo Vadis? – pokaz filmu z muzyką na żywo.

Więcej: amok.gliwice.pl.

Dokąd prowadzi nas dziś Sienkiewicz?   Afisz zapowiadający projekcję filmu w Stadt-Theater AMOK GLIWICE

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..