Nowy numer 21/2022 Archiwum

O Zabrzu po polsku

Prezentacja wydanej po raz pierwszy w języku polskim monografii ks. Józefa Knosały „Historia miasta Zabrze”.

Spotkanie odbędzie się za tydzień, 16 listopada w Kończycach. Wezmą w nim udział prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, ks. Andrzej Żmuda, proboszcz parafii Bożego Ciała w Kończycach, oraz tłumacz monografii Bernard Szczech. Publikacja opisuje dzieje Zabrza jego autorstwa od początków istnienia miasta aż do lat 20. XX wieku.

„Historia miasta Zabrze” ks. Józefa Knosały opublikowana została w języku niemieckim w 1929 roku. Dopiero teraz, po blisko 90 latach, ukazała się po polsku, nakładem wydawnictwa M-Studio. Bogato ilustrowana, z uzupełniającymi komentarzami i objaśnieniami.

Publikacja została opatrzona obszernym słowem wstępnym tłumacza Bernarda Szczecha, który przybliża postać ks. Józefa Knosały, a także dzieje Zabrza z okresu opisywanego przez autora, oparte na źródłach jemu niedostępnych. W pozycji znajdziemy także wyniki współczesnych badań naukowych.

Ks. Józef Knosała, doktor teologii i filozofii, jest autorem wielu prac poświęconych Śląskowi oraz monografii górnośląskich miejscowości, m.in. Radzionkowa, gdzie był proboszczem parafii św. Wojciecha. Natomiast w latach 1912-1925 pełnił funkcję kuratusa gminy kościelnej w Kończycach. Dziejom tego regionu poświęcił opracowanie pt. „Bielszowice, Kończyce, Pawłów. Historyczny zarys”.

Prezentacja monografii odbędzie się w środę 16 listopada o 17.00 w gmachu Zespołu Szkół nr 18 w Zabrzu – Szkół Plastycznych (Kończyce, ul. Konrada Sitki 55). Publikacja jest dostępna w sprzedaży we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w Muzeum Miejskim. Na spotkaniu będzie można ją kupić w cenie promocyjnej.

Organizatorem spotkania jest Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu, Urząd Miasta i Zespół Szkół nr 18.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama