Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ewangelia według Tolkiena

„Miłosierdzie większe niż pierścień władzy” – już wkrótce u jezuitów w Gliwicach Mirosław Bożek SJ prowadzić będzie sesję formacyjną, nawiązującą do twórczości Tolkiena.

– Od lat chodziła mi w głowie myśl, że kiedyś chciałbym zrobić rekolekcje związane z Tolkienem – mówi Mirosław Bożek SJ, który fascynuje się jego twórczością od czasów szkolnych. Teraz nadarzyła się okazja. –  Inspiracją dla tej sesji jest zbliżające się zakończenie Roku Miłosierdzia. Zależy mi na tym, żeby przypomnieć albo uświadomić, że Tolkien był głęboko wierzącym katolikiem. Myślę, że to wielu osobom umyka, szczególnie gdy patrzymy na niego jako prekursora stylu fantasy, który w literaturze obecnie niekoniecznie nawiązuje do chrześcijaństwa. Chodzi o głębsze zrozumienie tego, co napisał Tolkien, a nie tego, co pokazał w filmie Peter Jackson.

Celem weekendowej sesji jest pokazanie, na czym polega dojrzałość w czynieniu miłosierdzia i jak wiara przenika to, co robimy.

– To, czym żyjemy, widać w naszej działalności i każdym naszym zaangażowaniu. Przy czym życie chrześcijańskie niekoniecznie musi oznaczać mówienie wprost o wierze. Chętnie porównuję dwóch dobrych znajomych, pisarzy C.S. Lewisa i J. R. R. Tolkiena. Lewis pod wpływem Tolkiena nawrócił się na chrześcijaństwo i o nim pisał i mówił wprost, z tego jest znany. Natomiast u Tolkiena nie ma tej dosłowności, ale to jest drugi sposób świadczenia o wierze. Jeżeli się dobrze przyjrzeć, to w jego twórczości rzeczywistość duchową można zobaczyć. Te rekolekcje mają na celu wydobyć ten głębszy wymiar.

W programie listopadowej sesji będą konferencje, ale także zaproszenie do dłuższej modlitwy. – To może być dla niektórych zaskoczenie, że tak jak przy medytacji ignacjańskiej modlimy się słowem Bożym, tak tu będzie okazja do wykorzystania  w podobny sposób fragmentów literatury jako punktu wyjścia do osobistej modlitwy. Mam nadzieję, że będzie to dobra lekcja dostrzegania duchowego wymiaru i obecności Pana Boga w naszej codzienności – zaprasza Mirosław Bożek SJ.

Sesja pt. „Miłosierdzie większe niż pierścień władzy – Ewangelia według Tolkiena” odbędzie się od 18 do 20 listopada w Centrum Kształcenia i Dialogu „Theotokos” w Gliwicach. Informacje i zapisy: ckid.theotokos@gmail.com, tel. 797 907 741. Więcej: theotokos.org.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL