O historii Górnego Śląska – profesjonalnie i ciekawie.
Tematyka historyczna szczęśliwie przeżywa odrodzenie popularności. Wiążą się z tym pewne niebezpieczeństwa, jak na przykład upraszczanie czy ideo- logizowanie przekazu historycznego. W tym wypadku nie może być jednak o tym mowy, bowiem zespół redakcyjny półrocznika „CzasyPismo” tworzą profesjonalni historycy IPN w Katowicach z prof. Adamem Dziurokiem jako redaktorem naczelnym. Zresztą ich twórczość znana jest czytelnikom „Gościa Niedzielnego” z dodatków tematycznych, które w ubiegłych latach ukazywały się w tygodniku. Aktualny, 9. numer „CzasyPisma” przynosi ponad 20 tekstów związanych z XIX- i XX-wieczną historią Górnego Śląska.
Zgodnie z deklarowanym przez redakcję szczególnym zainteresowaniem tematyką oddziaływania nazizmu i komunizmu na Śląsku, otrzymujemy w nim m.in. teksty na temat śląskiego Października ’56, obchodów Milenium Chrztu Polski w Piekarach i Sosnowcu czy też śląskiego Czerwca 1976 („Zawsze jesteśmy z Wami, towarzyszu Gierek”…). Szeroko potraktowane są odkrycia szczątków żołnierzy „Bartka” w Starym Grodkowie (4 materiały na ten temat: m.in. rozmowa z prof. K. Szwagrzykiem i sylwetka lekarza, który współdziałał w mordzie partyzantów). Nieco oddechu od dramatycznej tematyki przynosi m.in. tekst wydobywający śmieszności komunizmu, a konkretnie „zmagania językowe funkcjonariuszy bezpieki”. Reasumując – „CzasyPismo” wydaje się lekturą obowiązkową dla tych, którzy aspirują do roli „miłośników lokalnej historii”. Ale oczywiście również inni czytelnicy znajdą w tej lekturze – podanej w ładnej edytorskiej formie – sporo przyjemności i pożytku.
CzasyPismo. O historii Górnego Śląska. Półrocznik. Wydawca: IPN – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Nr 1(9)/2016, ss. 216.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się