Nowy numer 22/2023 Archiwum

Wdzięczność i kontynuacja

W gliwickiej katedrze biskup Jan Kopiec przewodniczył Mszy św. z okazji Dnia Papieskiego.

- Po raz szesnasty odwołujemy się do tego wspaniałego dzieła, które Kościół w Polsce powołał z myślą i pamięcią o wdzięcznym trwaniu za tamten pontyfikat, bardzo długi i szczęśliwy dla nas - mówił biskup w homilii.

Zaznaczył, że obecnie wyrasta już pokolenie, które nie zna Jana Pawła II z czasów jego posługi jako następcy św. Piotra, co pociąga za sobą zmiany w myśleniu i priorytetach, które towarzyszą społeczeństwu. Jeżeli zaś przywołuje się nauczanie kogoś takiego jak Jan Paweł II to dlatego, że naród to coś bardzo wielkiego, to siła i moc, która potrafi budować w całym świecie wartości, wypływające z fundamentów, na których zbudowane jest państwo i Kościół. O tym Jan Paweł II nieustannie przypominał.

Bp Kopiec zwrócił uwagę, że młode pokolenie należy otaczać troskliwą opieką, bo to właśnie ci młodzi ludzie są przyszłością i będą kontynuatorami wszystkiego, co zapoczątkowało obecne pokolenie, a co przejęło po swoich poprzednikach.

- Każde pokolenie jest rozliczane w tym moralnym wymiarze ze swoich osiągnięć, ale także niekiedy ze swoich zaniedbań - podkreślił.

Wdzięczność i kontynuacja   Uczestnicy Eucharystii w gliwickiej katedrze ks. Sebastian Wiśniewski

Biskup odwołał się także do osiągnięć Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wspierającej nieustannie młodych ludzi, których nie stać na własną edukację.

Dzięki pomocy Fundacji wielu młodych mogło podjąć naukę na różnych szczeblach, a dzisiaj stanowią sztab absolwentów dobrze przygotowanych do życia. Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii o uzdrowieniu trędowatych przypomniał o postawie wdzięczności za obecną działalność fundacji, ale także za nauczanie Jana Pawła II. Podziękował także wiernym za ich ofiarność, dzięki której fundacja może realizować swoje cele.

- Pamiętajmy, że nie ma większego skarbu niż człowiek obecny w społeczeństwie. I tą działalnością Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia chcemy to czynić, zapraszając każdego człowieka, by w społeczeństwie był wartością - powiedział na zakończenie bp Kopiec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast