Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Niedzielny w diecezji gliwickiej

Gliwicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • Miejsca adoracji
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 18/2026
    GN 18/2026 Dokument:(9695028,Kościół jest analogowy)
  • Historia Kościoła (15) 03/2026
    Historia Kościoła (15) 03/2026 Dokument:(9690225,Leon XIV czyta św. Augustyna Donaldowi Trumpowi. Edytorial nowego numeru „Historii Kościoła”)
  • GN 17/2026
    GN 17/2026 Dokument:(9685120,Zajęcie podwyższonego ryzyka)
  • Gość Extra 1/2026 (15)
    Gość Extra 1/2026 (15) Dokument:(9623575,Idą za nim tłumy)
  • GN 16/2026
    GN 16/2026 Dokument:(9673311,Mocny głos kapitana Glovera)
gliwice.gosc.pl → Wiadomości z diecezji gliwickiej → Decyzja na całe życie

Decyzja na całe życie przejdź do galerii

- Kościół objawił nam niezwykłą prawdę, którą może współczesnemu pokoleniu bardzo trudno zrozumieć, ponieważ podnosi wartość czegoś, czego świat dzisiaj nie pojmuje i czego nie potrafi uszanować - mówił bp Jan Kopiec podczas uroczystości konsekracji Łucji Grekowicz.

 
Łucja Grekowicz (w środku) z Anną Szadkowską OV i Agnieszką Kobusińską OV Klaudia Cwołek /Foto Gość

Na ręce biskupa 1 października złożyła ślub czystości, zobowiązując się do życia w dziewictwie poświęconym Bogu i służbie Kościołowi. Uroczystość odbyła się w jej rodzinnej parafii Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach, prowadzonej przez jezuitów. 

– Jesteśmy zaszczyceni tego wieczoru szczególnym, rzadkim darem w Kościele – darem dziewictwa konsekrowanego w osobie Łucji i innych kobiet, które podjęły tę drogę w Kościele gliwickim, w naszym Kościele, w naszej wspólnocie – mówił we wstępie do Mszy św. o. proboszcz Robert Więcek SJ.

Przyjęcie ślubowania odbyło się po homilii biskupa przybliżającej znaczenie tego aktu oraz po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych, podczas której kandydatka do konsekracji leżała krzyżem. Na znak konsekracji biskup wręczył jej obrączkę i księgę Liturgii Godzin, do odmawiania której się zobowiązuje.

Decyzja na całe życie   Przed modlitwą konsekracyjną śpiewana jest Litania do Wszystkich Świętych, podczas której kandydatka leży krzyżem Klaudia Cwołek /Foto Gość Łucja Grekowicz urodziła się w Gliwicach, ma 27 lat. Skończyła teologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracuje w jezuickim Centrum Kształcenia i Dialogu „Theotokos” w Gliwicach. Na patronkę swojej drogi wybrała św. Teresę z Lisieux, której wspomnienie obchodzone jest w Kościele 1 października.  

Obrzęd konsekracji dziewic sięga początków chrześcijaństwa. Dziewice w tamtym czasie mieszkały ze swoimi rodzinami albo we własnych domach. W swojej posłudze były do dyspozycji Kościoła, przede wszystkim przez modlitwę i pełnienie dzieł miłosierdzia.

W późniejszych wiekach ta forma poświęcenia Bogu zaczęła ustępować miejsca życiu radami ewangelicznymi we wspólnocie, a na mocy dekretów Soboru Laterańskiego II z 1139 r. zaprzestano udzielania konsekracji dziewicom żyjącym w świecie. Powrócono do niej na Soborze Watykańskim II i jest obecnie rozwijającą się formą życia konsekrowanego. Kobiety, które ją podejmują, nie podlegają strukturom życia wspólnotowego. Wspólnotą dla dziewicy konsekrowanej, w której realizuje swoją misję, jest  Kościół diecezjalny.

Wywiad z Łucją Grekowicz dostępny jest "Gościu Gliwickim" na 25 września i w e-wydaniu.

Decyzja na całe życie   Bp Jan Kopiec wręcza księgę Liturgii Godzin Klaudia Cwołek /Foto Gość

« ‹ 1 › »
Konsekracja dziewicy

Foto Gość DODANE 04.10.2016

Konsekracja dziewicy

​1.10.2016, Gliwice. Łucja Grekowicz na ręce bp. Jana Kopca złożyła ślub czystości, zobowiązując się do życia w dziewictwie poświęconym Bogu i służbie Kościołowi. Uroczystość odbyła się w jej rodzinnej parafii Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach.  
oceń artykuł Pobieranie..

Klaudia Cwołek

|

GOSC.PL

publikacja 02.10.2016 12:32

0 FB Twitter
drukuj wyślij
TAGI:
  • DIECEZJA GLIWICKA
  • DZIEWICA KONSEKROWANA
  • KONSEKRACJA
  • ŻYCIE KONSEKROWANE

Polecane w subskrypcji

  • Dowody na ciele. Śmierć ks. Popiełuszki: nowe ustalenia, stare spory
    • Kościół
    • Andrzej Grajewski
    Dowody na ciele. Śmierć ks. Popiełuszki: nowe ustalenia, stare spory
  • Kapłaństwo kobiet? Kościół nie ma takiej władzy
    • Kościół
    • Ks. Tomasz Jaklewicz
    Kapłaństwo kobiet? Kościół nie ma takiej władzy
  • Nie natura, lecz chęć szczera?
    • Franciszek Kucharczak
    Nie natura, lecz chęć szczera?
  • Nie natura, lecz chęć szczera?
    • Franciszek Kucharczak
    Nie natura, lecz chęć szczera?
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X