GN 2/2021 Archiwum

Zanim zostaną klerykami

Wstępnie już zdecydowali, ale mają jeszcze czas na weryfikację powołania.

Prawie trzydziestu przyszłych kleryków Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu od 1 września uczestniczy w kursie propedeutycznym w Rudach, który kończy się rekolekcjami w Nysie. Towarzyszą im ich przyszli przełożeni, wykładowcy i ojcowie duchowni. – Jest kilka punktów programu, które mają wprowadzić w praktykę życia duchowego, w porządek seminaryjny, w to, czym będą żyli później jako klerycy – wyjaśnia ks. dr Grzegorz Ciuła, wicerektor seminarium. Przewidziano m.in. warsztaty z komunikacji, spotkania na temat Biblii i praktyki lectio divina, filozofii, studiów i struktury uniwersyteckiej czy psychoedukacji. Gościem był także ks. Józef Krawiec, twórca Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Barka”. – Dla niektórych jest to dodatkowa weryfikacja decyzji, którą podjęli. Jedni po tym okresie propedeutycznym utwierdzają się jeszcze bardziej w tym, że chcą wstąpić do seminarium, a innym te trzy i pół tygodnia pomaga dojść do przekonania, że to jednak nie ich droga. Ważne są sprawy dotyczące komunikacji i relacji, czemu służą warsztaty. Mają one pomóc wejść w nową rzeczywistość bycia ze sobą w sumie 24 godziny na dobę – zauważa ks. Grzegorz Ciuła. Choć program kursu propedeutycznego jest co roku podobny, to właśnie czas na warsztaty komunikacji wydłużył się w stosunku do innych zajęć. Akcenty zmieniane są też w zależności od grupy. W tym roku na przykład wśród przyszłych kleryków są tylko dwie osoby, które nie miały wcześniej bliższego kontaktu z ołtarzem, a nie zawsze tak jest – bywa, że te proporcje rozkładają się pół na pół. – O kapłaństwie myślę od dzieciństwa, już jako dziecko bawiłem się w odprawianie Mszy św. Pierwsze duże „pociągnięcie” poczułem na początku gimnazjum i przez ten okres nie miałem innej opcji. W liceum ta myśl bardziej we mnie dojrzała. Otworzyłem się na światło Ducha Świętego i możliwość zarówno kapłaństwa, jak i małżeństwa, w zależności od tego, gdzie mnie Bóg widzi – mówi Dawid Pytlik z parafii św. Józefa w Zabrzu.

Od szóstej klasy był ministrantem, potem lektorem, odbył także formację ceremoniarza i animatora. Decyzję, że jednak chce wstąpić do seminarium i rozeznawać dalej wolę Bożą, podjął na ostatnich rekolekcjach powołaniowych. Co go pociąga w kapłaństwie? – Sprawowanie Eucharystii i możliwość niesienia Boga innym. Przekazywanie słowa Bożego, głoszenie kazań, a nade wszystko spowiadanie i prowadzenie ludzi do pojednania z Bogiem. Ministrantem był także Denis Opioła z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krapkowicach-Otmęcie, ale jego droga do seminarium była inna. – Ponad sześć lat miałem dziewczynę, ale zawsze czułem brak pewnej „cząstki” we mnie. Najpierw skończyłem administrację na studiach licencjackich, a później poszedłem na teologię, mam już za sobą dwa lata. Ale gdzieś zawsze było we mnie to pytanie, gdzie jest ta „moja cząstka”, gdzie ją mam znaleźć. Stąd próba podjęcia tej decyzji i sprawdzenia, czy aby nie w kapłaństwie – opowiada. Dlaczego akurat na tej drodze? – Myślę, że najważniejsza jest służba Panu Bogu, a przez nią służenie ludziom – mówi.

Klerycy, choć wiele zajęć mieli w Rudach, wyruszali także w teren. W programie był Racibórz i spotkanie z siostrami werbistkami, które zajmują się misjami, wizyta w Gliwicach, w tym rozmowa z bp. Janem Kopcem, poznanie ośrodka diecezjalnego w Pławniowicach i udział w obchodach kalwaryjskich na Górze Świętej Anny. A w drodze do Nysy – Głogówek i klasztor benedyktynów w Biskupowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama