Nowy numer 24/2021 Archiwum

O Słowie na dwa głosy

– Biblia jest dla wszystkich – powiedział ks. Krzysztof Wons SDS w Gliwicach.

O słowie Boga zapisanym w Biblii i o tym, jak je czytać, aby je słyszeć, podczas spotkania, które odbyło się 11 września w parafii św. Jacka w Gliwicach-Sośnicy, mówili ks. Krzysztof Wons i ks. Joachim Stencel, salwatorianie z Centrum Formacji Duchowej w Krakowie. – W Biblii za murem litery skrywa się odwieczne Słowo Boga, które stworzyło ten świat. Jest ono jedynym Słowem, które oznacza nie tylko mówienie, ale i działanie. Bo Bóg to, co mówi, czyni. Jego Słowo ma moc sprawczą. Tym odwiecznym Słowem Boga, jedynym Słowem Boga, jest Jezus Chrystus – powiedział ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej, które od blisko 20 lat zaprasza do siebie ludzi, którzy chcą wchodzić w coraz głębszą więź ze Słowem, proponując im przestrzeń pustyni, gdzie w ciszy mogą uczyć się czytania Biblii w duchu lectio divina.

Ks. Wons zwrócił uwagę na to, że często stawiamy znak równości pomiędzy wyrażeniem „Biblia” i „słowo Boże”. A tak naprawdę Biblia zawiera Słowo. Ks. Joachim Stencel przypomniał podstawowe warunki, jakie trzeba spełnić, by praktyka codziennego słuchania słowa Bożego przynosiła owoce w naszym życiu. Są nimi zadbanie o czas i miejsce, a przede wszystkim o ciszę. – Jakość czytania Słowa, jeśli jest w nas pragnienie spotkania, zależy od tego, jak się do niego przygotujemy. To jest trudne w codzienności, ale bardzo ważne. Najgłębiej Boga słucha się w ciszy. Ta zewnętrzna cisza pozwoli ci spotkać się z twoją ciszą wewnętrzną – przekonywał. – Słowo przestaje być suchą literą, kiedy zaczniesz go słuchać z pragnieniem przyjęcia go. Zwrócił też uwagę na to, żeby nie bać się czasu, kiedy stajemy wobec milczenia Boga. – On nawet gdy milczy, to mówi. Prowadzi nas Jego Słowo, a wychowuje Jego milczenie. Dlatego tak ważna jest wierność. Kiedy jest w tobie pragnienie, to możesz spotkać się w Słowie z Jego pragnieniami. A Jego pragnieniem jest być z nami blisko w zjednoczeniu, w przymierzu – powiedział ks. Joachim Stencel.

W czasie spotkania goście przedstawili też wprowadzany właśnie przez CFD projekt pt. „Nowa jakość życia”, który jest pomocą w modlitwie niedzielną Ewangelią. Ks. Krzysztof Wons przywołał sondaż przeprowadzony we Włoszech, z którego wynika, że ponad połowa wychodzących z niedzielnej Mszy św. nie pamięta, o czym była Ewangelia. – Nie dlatego, że nie chcieli jej usłyszeć czy nie zrozumieli, ale są tak zajęci, tak przejęci życiem, że nie słyszą. Przychodząc do kościoła, nie mają wyciszonego serca. Ile problemów przynosimy, zmartwień, napięć. To żyje w naszych głowach i sercach – zauważył.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama