Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dojrzała miłość

– Wasze małżeństwo jest jak diament, szlifowany przez 50 lat wspólnego życia – mówił w katedrze gliwickiej ks. Waldemar Niemczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin.

W drugą sobotę września na wspólnej Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem bp. Jana Kopca spotkały się małżeństwa, które w tym roku obchodzą złoty jubileusz ślubu. – Świętowanie 50 lat wspólnej drogi w małżeństwie to niezwykle poruszająca i pouczająca okazja, byśmy pochylili się przed Panem, w pokorze Mu podziękowali i równocześnie ludziom wyrazili naszą niezwykłą wdzięczność, że są z nami i są naszą siłą. To z waszej, drodzy, dojrzałości czerpiemy my wszyscy – mówił we wstępie do Mszy św. bp Jan Kopiec. W homilii podjął refleksję nad drogą, którą Bóg każdemu przeznaczył, owocami ludzkiej pracy, przynależnością do różnych społeczności, od małżeństwa i rodziny do narodu i państwa, a także troską o nowe życie.

Zauważył, że kiedy podejmuje się zobowiązania małżeńskie, kapłańskie czy zakonne, nie zna się przyszłości, ale z radością idzie się na spotkanie tego, co nam Pan wyznaczył. Na dzień jubileuszu została wybrana do odczytania Ewangelia o błogosławieństwach. – Gdyby po działalności Jezusa pozostało niewiele poza tym, co z Kazania na Górze wiemy, to już można by stworzyć chrześcijańską drogę życia w świecie. Bo nie ma lepszej syntezy tego, po co Pan Jezus przyszedł na ziemię, jak właśnie to kazanie – podkreślił bp Kopiec. W czasie Mszy św. małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia, a na zakończenie głos zabrał ks. Waldemar Niemczyk. Przywołał słowa papieża Franciszka wypowiedziane w czasie Światowych Dni Młodzieży z okna przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie, w tym słynne już „Pozwól, dziękuję, przepraszam”, które są kluczem, pomagającym trwać każdemu małżeństwu przez długie lata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama