Nowy numer 42/2018 Archiwum

Katecheta – świadek pierwszego kontaktu

– Staliśmy się widowiskiem dla świata i aniołów – mówił dziś w katedrze gliwickiej bp Gerard Kusz podczas Mszy na rozpoczęcie roku szkolno–katechetycznego.

W ten sposób rozpoczął kazanie, w którym mówił o stanie katechezy w szkole, wyzwaniach, przed jakimi stają katecheci i szczególnej misji, którą mają do wypełnienia.

– Katecheza w szkole zmierza w kierunku lekcji religii, religioznawstwa. Pytanie, czy to jest proces nieunikniony, czy da się jeszcze coś uratować z tego, co nazywamy katechezą, czyli wprowadzeniem w życie chrześcijańskie – zastanawiał się bp Kusz.

Zauważył, że to od katechetów zależy (siebie z tego nie wyłączając) i że trzeba zostawić po sobie ślad w życiu uczniów, ich umysłach i sercach.

– Ewangelia wymaga entuzjazmu wiary – mówił dalej, przywołując zachętę Jana Pawła II, że mamy być strażnikami poranka III tysiąclecia chrześcijaństwa.

Bp Gerard Kusz   Bp Gerard Kusz Klaudia Cwołek /Foto Gość – Jesteście świadkami pierwszego kontaktu Boga i człowieka. To wy w sercach młodych macie zapalić wiarę – podkreślił bp Kusz. Nie zawsze zapala się ją od paschału, może to być mała świeczka, która też jest potrzebna, bo rozjaśnia ciemności. W tym miejscu przywołał postać Matki Teresy z Kalkuty, którą papież jutro ogłosi świętą, a która nie czuła obecności Boga, czuła jedną wielką ciemność, a Pan Bóg jej nie opuścił.

Bp Kusz mówił też o ludziach, którzy jak św. Tomasz Apostoł potrzebują dotknięcia obecności Bożej. Przywołując papieża Franciszka podkreślił znaczenie dotyku miłości i czułości, zwłaszcza że wiele jest dzieci z rozbitych małżeństw. One mają poobijane serca i miłość przedstawioną w złym świetle.

– Ile jest człowieka w człowieku, w nas, katechetach?– pytał dalej bp Kusz. – Zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boże, i trzeba się w sercu temu podobieństwu przypatrzeć. I to podobieństwo odkryć w sercach naszych uczniów. Bądź człowiekiem, katechetą – zakończył biskup.

Druga, organizacyjna część spotkania, odbyła się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II. Ważnym jej punktem było podziękowanie dla dwóch katechetów, którzy przeszli na emeryturę: Teresy Herman z Tarnowskich Gór i Lucjana Bugajskiego z Boruszowic.

Spotkanie katechetów w auli Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II w Gliwicach   Spotkanie katechetów w auli Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II w Gliwicach Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy