Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Gospodarzem była Dąbrówka

Wszystko jest darem Boga, za te dary dzisiaj dziękujmy i bądźmy naprawdę Mu wdzięczni – mówił bp gliwicki Jan Kopiec podczas Mszy w kościele św. Anny i św. Huberta.

W tym roku gospodarzem Dożynek Powiatu Gliwickiego była Dąbrówka w gminie Wielowieś. Mimo że to niewielkie sołectwo, ma jednak swój piękny kościół, należący do parafii Świbie.

Uroczystość dożynkowa rozpoczęła się od poświęcenia koron żniwnych przez bp. Jana Kopca, który przewodniczył Mszy św. z udziałem przedstawicieli władz lokalnych. W homilii mówił o naszym miejscu w świecie i zadaniach, jakie stają przed nami, o szacunku dla plonów i o sprawiedliwym ich podziale. – Na tej ziemi jesteśmy przechodniami i tę ziemię otrzymaliśmy. Ta ziemia jest bogactwem naszego Stwórcy, który ją tak przygotował, byśmy potem my, ludzie rozumni, mądrzy, wyposażeni w możliwości, mogli nią gospodarować i piękną czynić – powiedział. Bp Kopiec przestrzegł też przed postawą stawiania się w miejscu Boga. – Zainteresujmy się ludźmi, którzy sobie sami nie radzą. Spójrzmy w oczy tym, którzy z różnych względów błędy w życiu popełniają. To my powinniśmy im pomóc, to my powinniśmy pierwsi rękę podać, by nie upadli i nie zaginęli – zachęcał. Starostami tegorocznych dożynek byli Grażyna i Marek Bieńkowie, gospodarze z Dąbrówki, którzy wnieśli do kościoła chleby z tegorocznych plonów do poświęcenia. Po Eucharystii uformował się korowód, który przeszedł na plac dożynkowy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Wszyscy mogli podziwiać korony żniwne, przygotowane przez różne gminy, oraz scenki rodzajowe z życia wsi. W oficjalnej części uroczystości odbyło się także przekazanie licznych odznaczeń i nagród. Obecny był wojewoda Jarosław Wieczorek, który wręczył odznaczenia wojewódzkie i otrzymał bochen chleba, podobnie jak przedstawiciele gmin powiatu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy