GN 19/2022 Archiwum

W niedzielę wielkie święto plonów

Na miejsce XVIII Dożynek Powiatu Gliwickiego wybrano w tym roku Dąbrówkę w gminie Wielowieś.

Powiatowe święto plonów rozpocznie się 28 sierpnia Mszą o 13.00 w kościele św. Anny i św. Huberta w Dąbrówce, której przewodniczyć będzie biskup gliwicki Jan Kopiec. Ważnym elementem nabożeństwa będzie poświęcenie przez biskupa chlebów upieczonych z mąki z tegorocznych zbiorów zboża. 

Po Mszy uformuje się barwny korowód dożynkowy. Na jego czele niesione będą korony – wielkie wieńce, wykonane ze zbóż z tegorocznych plonów i kwiatów. W tym roku w Dąbrówce zobaczymy 15 koron, reprezentujących wszystkie gminy rolnicze powiatu gliwickiego. Najwięcej z nich będzie z gminy Wielowieś.

W korowodzie pojedzie też 12 wesołych prezentacji – na wozach przy przyczepach ciągników mieszkańcy sołectw pokażą zabawne scenki z życia wsi. W korowodzie pojadą też maszyny rolnicze, kombajny, zaprzęgi konne i jeźdźcy, bryczki itp. – a wszystko na wesołą nutę.

Gospodarzami święta będą starostowie dożynek – Grażyna i Marek Bieńkowie z Dąbrówki. Małżeństwo uprawia gospodarstwo o powierzchni 17 ha, w którym dominują rzepak, zboże i ziemniaki. Gospodarstwo jest ciągle modernizowane i udoskonalane.  

Niezwykle ważną chwilą podczas dożynek będzie przekazanie chlebów z tegorocznych plonów przedstawicielom gmin wchodzących w skład powiatu gliwickiego. Uczynią to starostowie dożynek oraz starosta gliwicki Waldemar Dombek i wójt gminy Wielowieś Ginter Skowronek, prosząc obdarowywanych, by dzielili ten chleb sprawiedliwie oraz tak, by dla nikogo go nie zabrakło. Podczas uroczystości nastąpi także wręczenie odznaczeń i nagród.

Na placu dożynkowym ustawią się liczne stoiska, nie zabraknie kołocza i pysznego poczęstunku. Specjalne atrakcje czekać będą na najmłodszych – dzieci będą mogły szaleć m.in. na dmuchańcach w miniwesołym miasteczku.

Wszyscy będą mogli się bawić przy bardzo różnorodnej muzyce: chóralnej, śląskiej, kaszubskiej. Można będzie posłuchać znanych i lubianych melodii niezwykle popularnej grupy Bony M., które zaprezentuje zespół Bony Fame. Ponadto w programie występ Chóru Parafialnego św. Michała Archanioła z Żernicy, grupy Duo Fenix i Zespołu Bursztynki. Wieczór zakończy zabawa taneczna z zespołem Pago.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama