Nowy numer 43/2020 Archiwum

Czy wiesz, jak kogoś ratować?

Ruszyła kampania propagująca udzielanie pierwszej pomocy.

10 tys. plakatów przedstawiających, jak należy udzielać pierwszej pomocy, przygotowano dla województwa śląskiego, m.in. dla szpitali, przychodni i izb przyjęć. Kampania ma przekonać mieszkańców regionu, że nie trzeba się bać pomagania. Akcję organizują Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) w Katowicach oraz Śląska Izba Lekarska.

– Z danych statystycznych wynika, że tylko co czwarta osoba podejmuje się udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia. Jesteśmy świadomi, że nie bierze się to z obojętności Polaków, choć pojedyncze takie przykłady pewnie się zdarzają, ale najczęściej ze strachu przed tym, że coś mogą zrobić nie tak – mówił podczas poniedziałkowej konferencji w Katowicach prezes Okręgowej Rady Lekarskiej dr Jacek Kozakiewicz.

Tymczasem od tego, czy pomoc będzie udzielona w pierwszych minutach po wypadku, może zależeć życie lub zdrowie poszkodowanego.

Prof. Krystyn Sosada, wojewódzki konsultant ds. medycyny ratunkowej, powołał się na statystyki, które mówią, że jeżeli świadek zdarzenia podejmie się udzielania pierwszej pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia – uciskania klatki piersiowej, sztucznego oddychania – można uratować co drugą osobę poszkodowaną.

Rozprowadzane w ramach kampanii plakaty krok po kroku wyjaśniają, jak należy udzielać pierwszej pomocy i co po kolei zrobić. Choć nie obejmują wszystkich sytuacji, opisują najbardziej podstawowe czynności, które każdy może wykonać.

Prof. Sosada zaznaczył ponadto, że nie powinno się mieć obaw o ewentualne kary za niepoprawne czy nieudane udzielenie pierwszej pomocy. Przyznał, że owszem, zdarzały się sprawy sądowe w tej kwestii, ale nie zdarzyło się, żeby ktoś został pociągnięty do odpowiedzialności, a za brak pomocy – tak.  

Wkrótce w woj. śląskim ma także ruszyć podobna akcja Śląskiej Izby Lekarskiej, m.in. w porozumieniu ze śląskim kuratorem oświaty. W jej ramach plakaty o podobnej treści, choć w nieco innej formie, mają niebawem zawisnąć w szkołach i placówkach edukacyjnych.

Plakat kampanii jest do pobrania TUTAJ.

 

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama