Nowy numer 3/2019 Archiwum

Czy wiesz, jak kogoś ratować?

Ruszyła kampania propagująca udzielanie pierwszej pomocy.

10 tys. plakatów przedstawiających, jak należy udzielać pierwszej pomocy, przygotowano dla województwa śląskiego, m.in. dla szpitali, przychodni i izb przyjęć. Kampania ma przekonać mieszkańców regionu, że nie trzeba się bać pomagania. Akcję organizują Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) w Katowicach oraz Śląska Izba Lekarska.

– Z danych statystycznych wynika, że tylko co czwarta osoba podejmuje się udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia. Jesteśmy świadomi, że nie bierze się to z obojętności Polaków, choć pojedyncze takie przykłady pewnie się zdarzają, ale najczęściej ze strachu przed tym, że coś mogą zrobić nie tak – mówił podczas poniedziałkowej konferencji w Katowicach prezes Okręgowej Rady Lekarskiej dr Jacek Kozakiewicz.

Tymczasem od tego, czy pomoc będzie udzielona w pierwszych minutach po wypadku, może zależeć życie lub zdrowie poszkodowanego.

Prof. Krystyn Sosada, wojewódzki konsultant ds. medycyny ratunkowej, powołał się na statystyki, które mówią, że jeżeli świadek zdarzenia podejmie się udzielania pierwszej pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia – uciskania klatki piersiowej, sztucznego oddychania – można uratować co drugą osobę poszkodowaną.

Rozprowadzane w ramach kampanii plakaty krok po kroku wyjaśniają, jak należy udzielać pierwszej pomocy i co po kolei zrobić. Choć nie obejmują wszystkich sytuacji, opisują najbardziej podstawowe czynności, które każdy może wykonać.

Prof. Sosada zaznaczył ponadto, że nie powinno się mieć obaw o ewentualne kary za niepoprawne czy nieudane udzielenie pierwszej pomocy. Przyznał, że owszem, zdarzały się sprawy sądowe w tej kwestii, ale nie zdarzyło się, żeby ktoś został pociągnięty do odpowiedzialności, a za brak pomocy – tak.  

Wkrótce w woj. śląskim ma także ruszyć podobna akcja Śląskiej Izby Lekarskiej, m.in. w porozumieniu ze śląskim kuratorem oświaty. W jej ramach plakaty o podobnej treści, choć w nieco innej formie, mają niebawem zawisnąć w szkołach i placówkach edukacyjnych.

Plakat kampanii jest do pobrania TUTAJ.

 

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy