Nowy numer 21/2022 Archiwum

Nie(d)oceniona obecność

Dwukrotnie dziękowaliśmy na Śląsku za 1050. rocznicę chrztu. W maju uczynili to mężczyźni, w sierpniu kobiety. Deszcz nas nie ominął. Jakby niebo chciało nam przypomnieć, że zostaliśmy zanurzeni w wodach chrztu.

Motywów tegorocznego pielgrzymowania do Piekar było kilka – dziękczynienie za chrzest, Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia i Światowe Dni Młodzieży. W słowie wprowadzenia abp Wiktor Skworc odwołał się do pierwszej ochrzczonej Europejki, Lidii, oraz księżnej Dobrawy. To ona przyczyniła się do rozwoju chrześcijaństwa w naszym kraju. Metropolita przekonywał, że rola kobiet w ewangelizacji świata jest wciąż aktualna.

Polityka dla ludzi

Zgodnie z niepisaną tradycją, przemówienie biskupa katowickiego dotyczy aktualnych spraw społecznych. Tak było i tym razem. Ciepłe słowa padły pod adresem rządowych programów: Rodzina 500+, Program 75+ oraz Mieszkanie Plus. Poprawiają one bowiem jakość życia obywateli oraz śląskich rodzin.

Jednak już od obywateli zależą losy projektu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. – Jest to legalna droga do odzyskania niedzieli – stwierdził metropolita katowicki. Zwrócił przy tym uwagę, że najczęściej ofiarami niedzielnej pracy padają kobiety: żony i matki. W obliczu zanieczyszczonego na Śląsku powietrza i niegospodarności prosił o przeprowadzenie ekologicznego rachunku sumienia oraz roztropność w zakupie żywności. – Przepełniona lodówka nie jest symbolem dobrobytu, a może być znakiem niegospodarności – zaznaczył.

Kierunek: niebo

Do maryjnego stylu życia zachęcał abp Jan Graubner z Ołomuńca. Kaznodzieja zwrócił uwagę na piękno i wielkość miłości matczynej. – Kto może kochać więcej niż matka, która w imię miłości znosi bóle porodu? Kochająca matka zawsze gromadzi swoje dzieci – dodał. Apelował, by na wzór Maryi mieć odwagę mówienia Bogu zawsze: „tak”, nie tylko wtedy, gdy się nam to podoba. Prosił też kobiety, by nie skupiały swojej uwagi na tym, co złe, lecz na tym, co dobre. – Przyłóżcie ręce do czynienia dobra i nie traćcie czasu na niepotrzebną krytykę czy narzekanie – wołał. Przypomniał matkom, że swoim dzieciom mają przekazywać nie tylko tradycję, ale i żywą wiarę. Zastanawiał się nad życiowymi priorytetami i pytał, czy jest nim pragnienie nieba. – Kiedy się spieszę na pociąg, nie tracę czasu na gadanie z sąsiadem czy oglądanie wystawy w sklepie! Czyż nie miałbym być tak zdecydowanym i wtedy, kiedy w grę wchodzi cel najwyższy? Odnówmy w sobie dziś osobiste pragnienie nieba – prosił.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama