Nowy numer 3/2019 Archiwum

Pielgrzymka górnośląska

– Ta metropolitalna więź jest dla nas niezwykle ważna – mówił biskup gliwicki Jan Kopiec, witając pielgrzymów w Rudach.

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w dawnym opactwie cysterskim odbył się odpust połączony z jubileuszami 35. rocznicy sakry pierwszego biskupa gliwickiego Jana Wieczorka i 60-lecia kapłaństwa bp. Jana Bagińskiego z Opola. Na uroczystość zaproszeni zostali wierni nie tylko diecezji gliwickiej, ale całej metropolii górnośląskiej.

– Budujemy dzisiejszym świętem naszą metropolitalną świadomość i naszą metropolitalną więź w tym wszystkim, co Kościół ma do zrealizowania i co chce ludziom każdego czasu przekazać, by zgromadzić wokół Jezusa Chrystusa i dzięki wstawiennictwu Jego Matki prowadzić nas do szczęścia wiecznego – mówił bp Kopiec. – Ta metropolitalna więź jest dla nas niezwykle ważna. Budujemy ją jeszcze ciągle pracowicie, ale jesteśmy przekonani, że jest nam to wszystkim bardzo potrzebne. Głównym celebransem odpustowej Eucharystii był o. dr Piotr Chojnacki, opat klasztoru w Krakowie-Moglile. Biskup Kopiec podkreślił, że opactwo to do dziś jest znakiem ciągłości tej tradycji, która rozpoczęła się także w Rudach w połowie XIII w., a więc niewiele później niż w Mogile. Zauważył, że to dziedzictwo jest dla nas niezwykłym bogactwem i my do niego sięgamy. A przypominając sekularyzację klasztorów na Śląsku w 1810 r., mówił o wierności i zakotwiczeniu w dziedzictwie cystersów.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy