Nowy numer 46/2019 Archiwum

Trzysta lat obecności

W tym roku uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubecku była obchodzona szczególnie.

W uroczystość Wniebowzięcia NMP lubeckie sanktuarium nawiedziło wielu wiernych. To właśnie 15 sierpnia miała miejsce odpustowa Msza św., której przewodniczył biskup pomocniczy Paweł Stobrawa z Opola.

- Dziękujemy Bogu i Maryi za 300 lat obecności wśród nas w tym medalionie Matki Boskiej Lubeckiej. Cieszę się, że tak wielu z was przybyło na tę Sumę odpustową - przywitał wiernych zgromadzonych na Eucharystii ks. Andrzej Bartysiewisz, proboszcz parafii.

Biskup Stobrawa w kazaniu przypomniał, jak ważną rolę w życiu człowieka powinna pełnić Maryja. - Bogurodzica Dziewica jako pierwsza osiągnęła zbawienie i stała się wizerunkiem Kościoła, a dla pielgrzymującego ludu jest źródłem pociechy i znakiem nadziei. Wierzymy, że Najświętsza Maryja Panna uczestniczy w chwale Jezusa Zmartwychwstałego. Chwała Maryi Wniebowziętej jest również naszym świętem. Przypomina, że jesteśmy przeznaczeni do chwały, której nie potrafimy zgłębić ludzkim rozumem - tłumaczył w homilii.

Trzysta lat obecności   Bp Paweł Strobawa poświęcił zioła przyniesione przez wiernych Karolina Gatys

- Tę radość przeżywacie szczególnie wy, mieszkańcy Lubecka, gdzie Maryja jest patronką parafii od 1362 r., a od 300 lat szczególnie czczona w odnalezionym obrazie Matki Bożej z Dzieciątkiem. Bardzo się cieszę i jestem wdzięczny Bożej Opatrzności, że tę wyjątkową rocznicę i uroczystość odpustową mogę przeżywać razem z wami. Jest to dla mnie osobiście bardzo głębokie przeżycie - mówił w homilii biskup, który ma lubeckie korzenie.

Uroczystość zakończyły poświęcenie ziół i uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Co roku przed ołtarzem polowym lubeckiego sanktuarium gromadzi się kilkaset osób.

Trzysta lat obecności   Co roku przed ołtarzem polowym lubeckiego sanktuarium gromadzi się kilkaset osób Karolina Gatys

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama