- Zbyt wiele jest dziś miernego chrześcijaństwa - mówił bp Andrzej Czaja w Kamieniu Śląskim.
Do udziału w nabożeństwie i Mszy św. przed sanktuarium zachęcała piękna pogoda. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość W sobotę, 13 sierpnia, przed sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim biskup opolski Andrzej Czaja zainaugurował diecezjalne uroczystości odpustowe ku czci tego głównego patrona górnośląskiej metropolii.
Tym razem obchody te będą trwały dłużej, bo tradycyjny odpust parafialny, który odbywał się zwykle w tym samym czasie, został przełożony na kolejną niedzielę.
Tegoroczna uroczystość odbywała się w roku 1050. rocznicy Chrztu Polski - przed polowym ołtarzem stanęła katedralna chrzcielnica, a także figury i relikwie kamienieckich błogosławionych. Nawiązując do Ewangelii o powołaniu apostołów bp Czaja mówił o powołaniu, wyborze i pójściu za głosem Jezusa.
- W naszym życiu jest podobnie, tyle że w większości najpierw jest wybór, którego dokonują za nas rodzice, przynosząc jako niemowlę do Chrztu św. a potem dopiero przychodzi powołanie. To bywa różne - do małżeństwa, kapłaństwa, samotności, życia konsekrowanego, ale każdy z nas, od momentu tego wyboru jest powołany do świętości - przypominał opolski ordynariusz.
Wierni mogli słuchać siedząc w cieniu drzew. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Wskazywał za św. Piotrem drogę, jak realizować swoje powołanie i umacniać je, wymieniał kolejne cnoty, które należy rozwijać: powściągliwość, cierpliwość, pobożność, braterska przyjaźń i miłość.
- Zbyt wiele jest dziś miernego chrześcijaństwa. A jak jest ono mierne, to nie jest już wierne! - wołał.
A cytując Słowo Boże „Mam przeciw tobie tylko to, że odstąpiłeś od pierwotnej gorliwości i miłości” dawał przykład św. Jacka i bł. Czesława. - Oni porzucili bezpieczne życie w Krakowie i ruszyli w drogę, podjęli się głoszenia Słowa, by jak najwięcej ludzi doprowadzić do zbawienia. (…) Ten żar gorliwości trzeba ciągle rozpalać - dodał bp Czaja.
Przed Eucharystią bp Paweł Stobrawa poprowadził uroczyste nabożeństwo ku czci Matki Bożej Miłosierdzia, zaś po niej koncert dała młodzieżowa orkiestra dęta z Gogolina. O oprawę Mszy św. zadbał chór Brosci z Brożca.
Dziś o godz. 11.00 rozpocznie się uroczysta Suma odpustowa pod przewodnictwem bp. Jacka Jezierskiego a o 15.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego (na placu przed sanktuarium św. Jacka).
Obchodom towarzyszy poświęcona dziś wystawa okalająca mury parafialnego kościoła, upamiętniająca 50. rocznicę wizyty w tym miejscu Episkopatu Polski, do której okazją był jubileusz Tysiąclecia Chrztu Polski.
Szczegółowy program obchodów tutaj.