Nowy numer 3/2019 Archiwum

Odpust z jubileuszami biskupów

W uroczystość Wniebowzięcia NMP odbędzie się pielgrzymka metropolii górnośląskiej do sanktuarium w Rudach.

W tym roku odpust będzie połączony z jubileuszem 35-lecia sakry biskupiej Jana Wieczorka, pierwszego ordynariusza diecezji gliwickiej, dzięki którego decyzjom pocysterskie opactwo w Rudach stało się na powrót w całości własnością Kościoła i nabrało nowego blasku. W tym dniu obchodzona będzie także 60. rocznica święceń kapłańskich bp. Jana Bagińskiego z Opola.

Mszy św. na dziedzińcu Starego Opactwa 15 sierpnia o 11.00 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi opat klasztoru cystersów w Krakowie-Moglile, o. dr Piotr Chojnacki. Nieszpory maryjne w bazylice odbędą się o 15.00. Przewodniczyć im będzie ks. Sebastian Śliwiński, proboszcz i kustosz sanktuarium w Rudach, a homilię wygłosi ks. Damian Dolnicki, sędzia audytor Sądu Biskupiego w Gliwicach.

Z okazji uroczystości zaproszenie na metropolitalną pielgrzymkę do diecezjan wystosował  bp gliwicki Jan Kopiec. Nawiązał w nim do historii tego miejsca i pielęgnowanego przez zakonników kultu maryjnego.

„Dzisiaj w Rudach cystersów już nie ma, bo takie były wyniki historycznych dróg Kościoła na naszej ziemi. Ale pozostała świątynia dedykowana Maryi w tajemnicy Jej Wniebowzięcia, oraz wdzięczna pamięć za wielowiekowe zaangażowanie się zakonników, wraz z pobożnym naszym ludem, w czynienie tej ziemi pięknej i zasobnej. To nas napawa przekonaniem o potrzebie wyśpiewania szczególnej chwały naszej Pani i Królowej, z włączeniem cysterskiej gorliwości i szerokiego otwarcia na społeczeństwo” – napisał.

Pielgrzymce towarzyszyć ma także dziękczynienie za przyjęcie przed 1050 laty chrztu przez Mieszka I i za Światowe Dnia Młodzieży. Będzie to też zwiastun obchodów 25-lecia diecezji gliwickiej i zapowiedzianego pierwszego synodu, który rozpocznie się w marcu przyszłego roku.

Dziedziniec Starego Opactwa w Rudach   Dziedziniec Starego Opactwa w Rudach Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy