Nowy numer 24/2021 Archiwum

Matce powierzamy radości i zadania

Bp Jan Kopiec zaprasza na metropolitalną pielgrzymkę do sanktuarium MB Pokornej w Rudach.

"Chwała Maryi Wniebowziętej wyzwala w nas pragnienie włączenia się w Jej uczczenie, jako naszej Matki i Królowej. Wzmacniamy nasze trwanie w wierze Kościoła, formującej nasze dążenie do niebieskiej ojczyzny, bo tam jest nasze przeznaczenie. Wpatrując się w piękno Tej, która z ciałem i duszą po ziemskim życiu została wzięta do nieba, przyczyniamy się do utrwalania Bożego porządku w naszym ludzkim świecie" - pisze w zaproszeniu do diecezjan bp Kopiec.

Przypomina też historię cystersów w Rudach, "którą to miejscowość w połowie XIII w. wybrali sobie owi mnisi na miejsce realizowania wiary, budując kościół, klasztor oraz posługując w szeroki sposób okolicznemu ludowi Bożemu".

Uroczystość będzie jednocześnie dziękczynieniem w 35. rocznicę święceń biskupich bp. seniora Jana Wieczorka, a także za 60 lat kapłaństwa bp. Jana Bagińskiego, emerytowanego biskupa pomocniczego diecezji opolskiej.

"Dostrzegamy więc, że Wniebowziętej Matce Bożej mamy do powierzenia wiele naszych radości i czekających zadań dla wzmocnienia ducha naszej wiary. Niech każdy, komu siły i sposób zaangażowania w życie naszego Kościoła diecezjalnego pozwolą, dołączy do uroczystego przeżycia dorocznego świętowania diecezjalnej jedności" - zachęca bp Kopiec, przywołując też inne ważne wydarzenia - 1050. rocznicę chrztu Polski, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oraz przypadającą w przyszłym roku 25. rocznicę powstania diecezji gliwickiej oraz zwołany z tej okazji pierwszy diecezjalny synod.

Msza św. pontyfikalna sprawowana będzie w uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia o 11.00, na dziedzińcu starego opactwa w Rudach. Połączona będzie z poświęceniem ziół i kwiatów oraz zawierzeniem metropolii Matce Bożej Pokornej.

Odpustowej Eucharystii będzie przewodniczył i wygłosi kazanie o. dr Piotr Chojnacki, opat cystersów z klasztoru w Krakowie-Mogile.

Później, o 15.00, w bazylice zostaną odprawione nieszpory maryjne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama