Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Tutaj zaczęła się historia Bytomia

Dziewięć tablic poświęconych historii kościoła i wzgórza św. Małgorzaty odsłonięto na placu Rocha Szajcy. Wśród nich jest tzw. tympanon Jaksy.

Wzgórze św. Małgorzaty otwiera karty historii Bytomia. Początki miasta są związane właśnie z tym miejscem.

Uroczystość rozpoczęła się o Mszą św., po której ks. Marek Pardon, proboszcz parafii pw. Świętej Małgorzaty, i wiceprezydent Bytomia Andrzej Panek, odsłonili tablice. Poświęcił je o. Eryk Koppa SVD, polski prowincjał werbistów.

Na 8 tablicach została umieszczona nie tylko historia kościoła na wzgórzu św. Małgorzaty, ale także opis dziejów samego miejsca będącego kolebką miasta. Dziewiąta tablica przedstawia tzw. tympanon Jaksy, upamiętniający ufundowanie przez Bolesława Kędzierzawego kościoła w grodzie Bytomiu około 1163 roku. Tympanom znajdował się pierwotnie nad wejściem do kaplicy św. Michała w opactwie ołbińskim we Wrocławiu. Po jego zburzeniu w XVI wieku fragmenty zachowanych detali zostały rozproszone po mieście. Podczas rozbiórki w 1962 roku pochodzących z XVIII wieku magazynów udało się odkryć tympanon.

Do dziś stanowi on jedyne zachowane przedstawienie pierwszej świątyni, jaka stanęła w bytomskim grodzie na wzgórzu św. Małgorzaty. Jest to także bezcenny zabytek architektury, jeden z 4 zachowanych w Polsce romańskich tympanonów fundacyjnych. Obecnie przechowywany jest w zbiorach Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Materiały na tablice historyczne zebrali i opracowali dr Joanna Lusek i Maciej Droń, zaś autorem opracowania graficznego jest Waldemar Żyła.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma