Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Sukces gliwickich studentów

Bolid skonstruowany przez studentów Politechniki Śląskiej nagrodzony w Londynie.

Zajął on drugie miejsce w kategorii pojazdów miejskich napędzanych wodorem w międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon Europe 2016. Podczas wyścigu rozegranego w Londynie pojazd o nazwie HydroGENIUS – zaprojektowany i wykonany przez zespół Smart Power – przejechał na jednym metrze sześciennym wodoru aż 281 km. Ustępując jedynie konstrukcji francuskiej.

– To imponujący wynik – przyznaje opiekun zespołu Smart Power prof. Wojciech Skarka z Wydziału Mechanicznego Technologicznego gliwickiej politechniki. – Uzyskanie tak wysokiej lokaty było możliwe dzięki zastosowaniu nowego układu napędowego oraz optymalizacji działania ogniwa wodorowego, a także zaangażowaniu w wyścig doktorantów, którzy – wówczas jeszcze jako studenci – uczestniczyli w poprzednich edycjach konkursu – wyjaśnia.  

Zespół Smart Power reprezentujący Politechnikę Śląską to utalentowani pasjonaci zrzeszeni w kole naukowym Modelowania Konstrukcji Maszyn, a jednocześnie studenci różnych wydziałów tej uczelni.

W 31. edycji tego największego, a zarazem najbardziej prestiżowego i innowacyjnego konkursu pojazdów energooszczędnych, zmierzyło się ponad 200 reprezentacji (szkół wyższych, przedsiębiorstw i stowarzyszeń) z Europy i Afryki. Oprócz tego do wyścigu stanęły czołowe zespoły z amerykańskiej i azjatyckiej edycji zawodów.

Zespół Smart Power bierze udział w zawodach Shell Eco-marathon Europe od 2012 roku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma