Nowy numer 25/2018 Archiwum

Chroni od nagłej śmierci

Belgijski hagiograf Hippolyte Delehaye pisze, że przypomina ona imponujący posąg oglądany z daleka; z bliska okazuje się, że czas pozacierał rysy i trudno zgadnąć, kogo właściwie przedstawia. Jest wprawdzie przyodziany wzorzystą szatą legendy, ale to niewiele wyjaśnia. Kim jest nasza „Barbórka”?

Świętą Barbarę z Nikomedii czczono już w VII w. Greckie, łacińskie, syryjskie i ormiańskie legendy o niej wywodzą się prawdopodobnie z judeochrześcijańskich midraszów lub utworów uwypuklających ideę nawrócenia się na chrześcijaństwo bezpośrednio z pogaństwa. Według nich Barbara była córką bogatego poganina Dioskura z Heliopolis, który wysłał ją na naukę do Nikomedii.

Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma