GN 28/2018 Archiwum

Kolejna gliwicka świątynia dofinansowana

Radni z Gliwic na czwartkowej sesji Rady Miasta przegłosowali uchwałę o przyznaniu 100 tys. zł dotacji na remont starego kościoła pw. św. Bartłomieja.

Dofinansowanie pomoże zrealizować prace związane z odbudową murowanego ogrodzenia świątyni od strony ul. Toszeckiej.

Kościół pw. św. Bartłomieja to jedna z najstarszych świątyń w mieście. Obiekt, wraz z otaczającym go murem z kamienia, wpisany jest do rejestru zabytków woj. śląskiego.

Odbudowa muru będzie kolejnym etapem rozpoczętej w 2009 r. kompleksowej renowacji zabytkowego kościoła. Do tej pory wykonano m.in. kapitalny remont dachu, osuszono też zawilgocone mury świątyni. Naprawiano spękane ściany i sklepienia, oczyszczono elewację frontową wieży oraz odbudowano inne fragmenty murowanego ogrodzenia.

Dotychczasowe remonty sfinansowane zostały ze środków parafialnych oraz dzięki wsparciu miasta w wysokości ok. 430 tys. zł. Udział w finansowaniu prac miał też Urząd Marszałkowski i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Przypomnijmy, że niedawno gliwicki magistrat ogłosił kolejne dofinansowanie taką samą kwotą remontu katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma