Ta propozycja dla małych i starszych ruszy prawdopodobnie w październiku.
Centrum Nauki Zabrze "Od Przedszkola do Seniora" to inicjatywa skierowana do różnych grup pokoleniowych. Będzie można skorzystać z zajęć z przedsiębiorczości, ale też po prostu rozwijających umiejętności matematyczne i logicznego myślenia
List intencyjny w sprawie współpracy w utworzeniu Centrum Nauki Zabrze podpisali prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik i rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik.
Celem tej inicjatywy – jak czytamy – jest wspieranie "rozwoju cywilizacyjnego społeczności od wieku przedszkolnego do senioralnego" poprzez podjęcie działalności pożytku publicznego, m.in. szeroko pojętych działań edukacyjno-naukowo-badawczych.
Jak wyjaśniła Małgorzata Mańka-Szulik, powstanie centrum jest odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa. – Widzimy dziś, że tak maluchy bardzo garną się nie tylko do wiedzy, ale do eksperymentów, a też myślę, że coraz aktywniejsi są seniorzy, oni też mają potrzebę podzielić się doświadczeniami, ale i skorzystać z możliwości kontaktu z ludźmi ogromnej wiedzy – powiedziała prezydent Zabrza.
Rektor Politechniki Śląskiej wskazał, że dzięki tej inicjatywie z wiedzy pracowników naukowych uczelni skorzystają nie tylko studenci. – Nasz potencjał edukacyjny, szkoleniowy nie w pełni jest wykorzystany. I te zajęcia dydaktyczne, które prowadzimy, są prowadzone dla studentów, a tym razem w ramach tej inicjatywy chcemy ten potencjał lepiej wykorzystać na rzecz społeczności lokalnych w każdym wieku – zaznaczył prof. Andrzej Karbownik.
Centrum Nauki Zabrze "Od Przedszkola do Seniora" prawdopodobnie ruszy w październiku, a zajęcia początkowo odbywać się będą głównie na zabrzańskim Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.
I choć rektor podkreślił, że "na razie mówimy o koncepcji", sposób organizacji tych zajęć oprze się prawdopodobnie na zasadach m.in. Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy Uniwersytetu Dziecięcego. – Posłużyłem się przykładami, które w wielu miastach, na wielu uczelniach, są realizowane, trzeba tylko pewnej inicjatywy i współpracy z władzami miejskimi, co właśnie rozpoczynamy w tym zakresie – dodał prof. Karbownik.
Przykłady tych zajęć podała dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. Politechniki Śląskiej, która współpracowała w powstaniu listu. – Między innymi chcemy uruchomić takie zajęcia, które by rozwijały kreatywne myślenie, jakieś zajęcia dotyczące komunikacji interpersonalnej, komunikacji społecznej, oprócz tego chcielibyśmy przygotować takie zajęcia, które rozwijają umiejętności matematyczne, umiejętności logicznego myślenia czy zajęcia dotyczące przedsiębiorczości – powiedziała.
Dodała, że cykliczne lub pojedyncze zajęcia, np. otwarte wykłady, prowadzone będą m.in. przez pracowników naukowych Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Szczegóły i zobowiązania obu stron dotyczące m.in. organizacji samych zajęć czy roli miasta mają być wkrótce opracowywane.