Nowy numer 20/2022 Archiwum

Nie planowałem wyjeżdżać do Afryki

W wieczór przed Bożym Ciałem Szymon Hołownia poprowadził w kościele św. Bartłomieja w Gliwicach spotkanie pt. „Jak robić dobrze?”.

Katolicki publicysta, autor kilkunastu książek i jeden z prowadzących popularny program rozrywkowy „Mam talent!” opowiadał m.in. o działalności swoich fundacji – „Kasisi” i „Dobrej Fabryki”, zajmujących się szeroko zakrojoną pomocą ubogim w Afryce. – Nie planowałem wyjeżdżać do Afryki, żeby pomagać i zakładać fundacje. Spotkałem tych ludzi, kiedy pojechałem napisać reportaż – przyznał Szymon Hołownia.

– W Polsce sytuacja jest o tyle dobra, że jeśli na ulicy leży dziecko, to najpewniej stoją już nad nim trzy osoby, z których jedna dzwoni na policję, druga na pogotowie, a trzecia szuka pomocy w fundacjach. W krajach, w których pracuję, nie ma pogotowia, policji, opieki społecznej ani stu fundacji. Tam sytuacja jest zero-jedynkowa. U nas bieda oznacza kłopoty. W Afryce oznacza śmierć – tłumaczył dziennikarz. – Każdy człowiek jest wart tego, żeby się nad nim pochylić. Ale bez takiego podejścia systemowego, jakie zaczynamy mieć w Polsce. Kiedy mówię, że potrzebuję pieniędzy, żeby nakarmić głodujące dziecko, to czasami zamiast pieniędzy dostaję kilkanaście wiadomości, w których ludzie tłumaczą mi, że przecież dziecko zje wszystko i tyle będzie z tej pomocy. Zachęcam ich, żeby pojechali tam i powiedzieli matce tego dziecka, że są ofiarami biedy systemowej i oboje muszą umrzeć, bo karmiąc ich, nie rozwiążemy problemów tego świata. Czy nie podobnie myślał pewien austriacki malarz, który na nieszczęście w 1933 roku został kanclerzem Niemiec? – pytał przewrotnie.

Po spotkaniu uczestnicy mogli kupić książki oraz unikatowe akcje, z których zysk przeznaczany jest na dzieła prowadzone przez fundacje Szymona Hołowni w Afryce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama