W Gliwicach rozpoczął się XXVII Międzynarodowy Festiwal "Dni Muzyki Organowej".
Tradycyjnie festiwal rozpoczął koncert kantatowo-oratoryjny. Na inauguracji w kościele pw. Wszystkich Świętych wystąpiła orkiestra "Śląscy Kameraliści" z Katowic pod dyrekcją Roberta Kabary wraz z sopranistką Aleksandrą Szafir-Makowską. Artyści wykonali utwory A. Corelliego, G.F. Haendla i G.B. Pergolesiego.
Przez najbliższy tydzień w gliwickich kościołach będą odbywały się kolejne koncerty. Ponadto w sobotę organizatorzy zapraszają na wycieczkę szlakiem śląskich organów. Zainteresowani będą mogli obejrzeć i posłuchać instrumentów w Katowicach, Pszowie, Kokoszycach i Zawadzie. Prelekcje i prezentacyjne koncerty poprowadzi prof. Julian Gembalski.
Genezy Międzynarodowego Festiwalu "Dni Muzyki Organowej" w Gliwicach należy dopatrywać się w bardzo prężnych niegdyś gliwickich "Tygodniach Kultury Chrześcijańskiej", będących okazją do spotkań z wybitnymi aktorami, muzykami, pisarzami i publicystami. Celem, jaki wówczas przyświecał ich organizatorom, była z jednej strony chęć działania "ku pokrzepieniu serc" w mrocznej rzeczywistości tamtych lat, a z drugiej strony promocja chrześcijańskiej twórczości, która ze względu na wszechobecną cenzurę nie mogła wyjść poza mury kościoła.
Robert Kabara jest wirtuozem skrzypiec utytułowanym w wielu międzynarodowych konkursach Szymon Zmarlicki /Foto Gość Ponieważ w momencie uzyskania przez Kościół swobodnego dostępu do mediów "Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej" straciły nieco na znaczeniu, zaczęto się zastanawiać nad stworzeniem alternatywnej, profesjonalnej imprezy muzycznej, która byłaby wizytówką regionu o bogatych tradycjach muzycznych oraz pozostawała w ścisłym związku z chrześcijańską kulturą. Oba warunki najlepiej spełnia muzyka organowa i kantatowo-oratoryjna, od zarania związana ze sprawowaniem liturgii.
I Festiwal "Dni Muzyki Organowej" odbył się w Gliwicach w 1990 roku. Jego inicjatorami byli ks. Herbert Hlubek, prof. Julian Gembalski i Wojciech Różak, dyrektor festiwalu. Przez kilkadziesiąt lat istnienia imprezy wystąpili liczni wybitni organiści z Polski i z zagranicy. Nie zapomniano też o młodych artystach, wyróżniających się studentach klas organowych z całej Polski, stwarzając im możliwość zaprezentowania się na międzynarodowym festiwalu w ramach tzw. koncertów promocyjnych. Biorąc pod uwagę ilość zespołów wokalno-instrumentalnych, chórów i orkiestr, które miały okazję wystąpić na gliwickim festiwalu, ma on imponujący dorobek artystyczny oraz wkład w rozwój kultury muzycznej Śląska.
Szczegółowy program tegorocznej edycji festiwalu znajdziesz TUTAJ. Zobacz też fotorelację z koncertu inauguracyjnego w GALERII ZDJĘĆ.