Trzy ważne wydarzenia

Marsz dla Jezusa, Życia i Rodziny, Synod Diecezjalny i ŚDM - to główne tematy spotkania diecezjalnej Rady Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Diecezji Gliwickiej.

Posiedzenie odbyło się dziś w gliwickiej kurii, a prowadził je ks. Artur Sepioło, koordynator ruchów.

Marsz w czerwcu

Pierwszym tematem było przedstawienie idei Marszu dla Jezusa, Życia i Rodziny, który odbędzie się 11 czerwca w Gliwicach, oraz imprez jemu towarzszących. Wydarzenie to będzie miało charakter ewangelizacyjny i ekumeniczny, z udziałem chrześcijan innych wyznań. – Mamy razem pomodlić się za miasto, mamy razem przejść ulicami miasta, mamy razem głosić Ewangelię, a na koniec przeżyć koncert, piknik i zgromadzenie przy palmiarni, które chcemy, żeby było świętowaniem – mówił ks. Artur Sepioło.

Stefan Mitas z Inicjatywy Missio i współorganizator wydarzenia wyjaśnił, że Marsz dla Jezusa, który ma korzenie w Kościele protestanckim i Marsz dla Życia i Rodziny z korzeniami w Kościele katolickim zostały połączone w jedno, bo Jezus jest dawcą życia.  – Udało nam się po raz pierwszy w zeszłym roku coś takiego zorganizować i podjęliśmy kolejną próbę. Rozszerzyliśmy marsz o Kulturalia, które mają na celu tworzenie szerszej płaszczyzny do preewangelizacji – wyjaśniał. Zadeklarował, że nie chcą, by marsz był tłumaczony politycznie i w rozmowie z kanclerzem kurii podjęto decyzję, że nie będą przy jego okazji zbierane podpisy.

Szczegółowy program marszu, Kulturalii (od 8 do 10 czerwca) i projektu "Życie, rodzina - moja pasja" (11 czerwca) dostępny jest na stronie www.inicjatywamissio.pl.

Trzy ważne wydarzenia   Ks. Artur Sepioło (pierwszy od lewej) i ks. Krystian Piechaczek Klaudia Cwołek /Foto Gość Przygotowania do synodu

Drugim tematem był ogłoszony I Synod Diecezjalny, który rozpocznie się w marcu przyszłego roku, w 25. rocznicę powstania diecezji gliwickiej. Czym jest i jakie jest jego znaczenie przedstawił ks. dr Krystian Piechaczek, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Gliwicach. Wyjaśnił, że synod dla diecezji jest tym, czym sobór dla całego Kościoła.

– Synod diecezjalny zwołuje się przede wszystkim po to, aby jasno określić lokalne prawo zwyczajowe, które wypływa ze specyfiki duszpasterskiej danej diecezji, a tym samym udzielić odpowiedzi na dzisiejsze problemy i potrzeby, a także podjąć odpowiednie postanowienia i nakreślić program na miarę wyznań naszych czasów – powiedział. Przedstawił także zasady jego pracy, które określa kodeks prawa kanonicznego. Formalne rozpoczęcie będzie miało miejsce w katedrze gliwickiej. W prace synodu będą zaangażowane bezpośrednio trzy grupy: osoby z urzędu, nominacji biskupa diecezjalnego oraz z wyboru.

Aktualnie jest możliwość wypełniania ankiety przed synodem, która przygotowana została w wersji elektronicznej i dostępna jest na stronie synodu TUTAJ.

ŚDM – więcej miejsc niż gości

O stanie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w diecezji w wielkim skrócie poinformował z kolei ks. Artur Ochmann z diecezjalnego Centrum ŚDM.

 – Na chwilę obecną mamy jeszcze 1700 miejsc wolnych dla naszych gości. Staramy się zrobić tak, żeby każda parafia, która się zgłosiła i dobrze się przygotowała jakąkolwiek grupę otrzymała – mówił. Diecezja jest przygotowana na przyjęcie w sumie 5 tysięcy młodych ludzi, więc może się zdarzyć, że do jakieś parafii nie zostanie nikt skierowany. Przeprosił za tę sytuację, choć to nie jest wina lokalnych organizatorów. Z naszej diecezji na wyjazd na ŚDM w Krakowie oficjalnie zgłoszonych przez system rejestracyjny jest około 600 osób. Zgłoszenia możliwe są do końca czerwca.     

Ks. Krystian Piechaczek podał informację, że do pomocy podczas ŚDM w Krakowie z naszej diecezji zgłosiła się grupa prawie stu nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Będą służyli przede wszystkim podczas niedzielnej Eucharystii w Krakowie.  

Trzy ważne wydarzenia   Spotkanie rady odbyło się w kurii gliwickiej. W centrum Stefan Mitas, lider Inicjatywy Missio, współorganizator Marszu dla Jezusa, Życia i Rodziny Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..