Nowy numer 3/2021 Archiwum

Urodziny katedry

Bp Jan Kopiec przewodniczył Eucharystii w 116. rocznicę poświęcenia kościoła katedralnego Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

– Dokładnie 116 lat temu ten kościół nawiedził i uroczyście konsekrował ówczesny biskup wrocławski kard. Georg Kopp. To stara historia, wydawało by się, że wiele pokoleń minęło, ale my z tego korzystamy. I dzisiaj, jak każdego roku, dnia 16 maja, w tym kościele pragniemy dziękować dobremu Bogu, że dał go jako miejsce zgromadzenia, ale także podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do jego zbudowania – mówił we wstępie do Eucharystii bp Jan Kopiec. Jednocześnie prosił, abyśmy pamiętali o ludziach, którzy przed 116 lat cieszyli się, że zbudowali dobrą rzecz. – Dzisiaj też nam tego potrzeba, byśmy dobre rzeczy budowali – podkreślił.

 

Urodziny katedry   Msza św. w 116. rocznicę poświęcenia kościoła katedralnego Klaudia Cwołek /Foto Gość

 

Razem z biskupem gliwickim Mszę koncelebrowali ks. Bernard Koj, ekonom diecezji gliwickiej, oraz ks. Bernard Plucik, proboszcz parafii katedralnej. W Eucharystii uczestniczyły dzieci pierwszokomunijne i do nich bp Jan Kopiec zwracał się podczas liturgii kilkakrotnie.

W kazaniu przypomniał historię powstawania świątyń, ich znaczenie dla kontaktu z Bogiem oraz rolę kościoła katedralnego, przy którym znajduje się siedziba biskupa diecezji. Zachęcał też do uczenia od najmłodszych lat szacunku dla Kościoła i do budynku kościoła, w którym dokonują się święte sprawy.

– Szczególnie dzisiaj chcemy pamiętać, że także Bóg chce mieć takie miejsce, gdzie mógłby się z nami spotkać, a my, żebyśmy mogli do Niego dotrzeć – mówił biskup gliwicki. Wspomniał też historię gliwickiej katedry, wybudowanej w stylu neogotyckim, przed powstaniem której miasto miało tylko jeden kościół Wszystkich Świętych.

– Tu mają się dokonywać święte tajemnice, tu ludzie mają przychodzić, aby rozmawiać z Bogiem i znajdować spokój swojego sumienia. I to jest powód naszej dzisiejszej radości – powiedział bp Jan Kopiec.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach został podniesiony do godności kościoła katedralnego wraz z utworzeniem diecezji gliwickiej w 1992 roku.

Urodziny katedry   Katedra gliwicka Klaudia Cwołek /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama