Nowy numer 3/2021 Archiwum

To był zamysł Boży przejdź do galerii

Lubecko szykuje się na obchody 300. rocznicy znalezienia cudownego medalionu, dzięki któremu mały kościółek na uboczu stał się cenionym sanktuarium. Zaproszeni są wszyscy – nie tylko z najbliższych okolic.

To był zamysł Boży   Sanktuarium Matki Bożej w Lubecku nocą Szymon Zmarlicki /Foto Gość Starania przed Wielkim Jubileuszem trwają od samego początku roku, i to dosłownie, bo w sylwestrową noc, równo o północy, rozpoczęła go wyjątkowa Msza św., która była otwarciem duchowych przygotowań do obchodów.

Od tego momentu pierwszopiątkowe nabożeństwa oraz nowenny do Matki Bożej w każdą niedzielę odprawiane są ze szczególnym uwzględnieniem intencji dobrego przeżycia jubileuszu. Natomiast bezpośrednim przygotowaniem będą misje parafialne, które poprowadzą ojcowie oblaci z Lublińca.

Ponadto ks. Andrzej Bartysiewicz, proboszcz parafii w Lubecku i kustosz sanktuarium, z dumą podkreśla, że w roku jubileuszu wierni z własnej inicjatywy powrócili do zwyczaju odmawiania Różańca przed Mszami. Zaznacza też, że wszystkie modlitwy, które są prowadzone w tej intencji, będą kontynuowane również później, tyle że już w charakterze dziękczynnym.

Jednak przygotowania obejmują nie tylko sferę duchową. Z okazji Wielkiego Jubileuszu parafia wydała kalendarz na 2016 rok, zatytułowany „Ocalić od zapomnienia”, który jest jednocześnie kalendarium wydarzeń historycznych z Lubecka i okolic od XIII wieku, czyli od czasu pierwszej udokumentowanej wzmianki o tym miejscu. Oprócz tego pielgrzymi mogą kupować różańce oraz breloki z wizerunkiem cudownego medalionu. Dochód z ich sprzedaży przyczyni się do sfinansowania dalszych prac remontowych i renowacyjnych w sanktuarium.

Kustosz wymienia też liczne prace, jakie przed jubileuszem były wykonane w obrębie kościoła. Świątynia przeszła gruntowny remont, odnowione zostały ołtarze boczne wyremontowano ogrodzenie oraz wymieniono bramy i furty.

To był zamysł Boży   Cudowny medalion z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz "Ecce Homo" na rewersie został odnaleziony w 1716 roku Szymon Zmarlicki /Foto Gość Zamysł Boży

– Wiele osób, nawet z okolic Lublińca, a zwłaszcza dalszych rejonów diecezji, nie wie zbyt wiele na temat lubeckiego sanktuarium, choć niejednokrotnie wierni jeżdżą na pielgrzymki do znacznie bardziej oddalonych miejsc – przyznaje ks. Bartysiewicz. – Warto przeżyć spotkanie z Matką Bożą Lubecką, bo choć sam medalion jest niewielki, to jednak przyciąga – dodaje.

Kościół w Lubecku jest otwarty dla wiernych przez większość dnia. – Ktoś, kto przyjedzie na uroczystości jubileuszowe, z pewnością będzie chciał tutaj wrócić, już bardziej indywidualnie. Zwłaszcza że sanktuarium znajduje się na uboczu, w spokojnym miejscu; trzeba do niego zjechać kawałek z głównej drogi. Dlatego można się tu wyciszyć, „uciekając” przy tym od pielgrzymkowych tłumów. Myślę, że to zamysł Boży, żeby dać coś z siebie, idąc na spotkanie z Bogiem i Maryją – zboczyć z drogi, trochę poszukać, zatrzymać się chwilę dłużej – zachęca kustosz.

Jubileusz 300. rocznicy znalezienia cudownego medalionu Matki Bożej Lubeckiej rozpoczną już w sobotę 28 maja Msza św. o 9.00 oraz popołudniowe nabożeństwo maryjne o 17.00 połączone z podsumowaniem konkursu piosenki maryjnej. Natomiast najważniejszym wydarzeniem będzie uroczysta Eucharystia, którą kolejnego dnia, w niedzielę o 11.00, odprawi bp Jan Kopiec.

Później do wieczora zaplanowano wiele atrakcji dla dzieci i starszych, m.in. festyn „Rodzinne Świętowanie”, podczas którego wystąpią Kochanowicka Biesiada, Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Ciasna” wraz z mażoretkami oraz Gang Marcela. Świętowanie zakończy wieczorna zabawa taneczna z pokazem sztucznych ogni.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama