To był zamysł Boży przejdź do galerii

Lubecko szykuje się na obchody 300. rocznicy znalezienia cudownego medalionu, dzięki któremu mały kościółek na uboczu stał się cenionym sanktuarium. Zaproszeni są wszyscy – nie tylko z najbliższych okolic.

To był zamysł Boży   Sanktuarium Matki Bożej w Lubecku nocą Szymon Zmarlicki /Foto Gość Starania przed Wielkim Jubileuszem trwają od samego początku roku, i to dosłownie, bo w sylwestrową noc, równo o północy, rozpoczęła go wyjątkowa Msza św., która była otwarciem duchowych przygotowań do obchodów.

Od tego momentu pierwszopiątkowe nabożeństwa oraz nowenny do Matki Bożej w każdą niedzielę odprawiane są ze szczególnym uwzględnieniem intencji dobrego przeżycia jubileuszu. Natomiast bezpośrednim przygotowaniem będą misje parafialne, które poprowadzą ojcowie oblaci z Lublińca.

Ponadto ks. Andrzej Bartysiewicz, proboszcz parafii w Lubecku i kustosz sanktuarium, z dumą podkreśla, że w roku jubileuszu wierni z własnej inicjatywy powrócili do zwyczaju odmawiania Różańca przed Mszami. Zaznacza też, że wszystkie modlitwy, które są prowadzone w tej intencji, będą kontynuowane również później, tyle że już w charakterze dziękczynnym.

Jednak przygotowania obejmują nie tylko sferę duchową. Z okazji Wielkiego Jubileuszu parafia wydała kalendarz na 2016 rok, zatytułowany „Ocalić od zapomnienia”, który jest jednocześnie kalendarium wydarzeń historycznych z Lubecka i okolic od XIII wieku, czyli od czasu pierwszej udokumentowanej wzmianki o tym miejscu. Oprócz tego pielgrzymi mogą kupować różańce oraz breloki z wizerunkiem cudownego medalionu. Dochód z ich sprzedaży przyczyni się do sfinansowania dalszych prac remontowych i renowacyjnych w sanktuarium.

Kustosz wymienia też liczne prace, jakie przed jubileuszem były wykonane w obrębie kościoła. Świątynia przeszła gruntowny remont, odnowione zostały ołtarze boczne wyremontowano ogrodzenie oraz wymieniono bramy i furty.

To był zamysł Boży   Cudowny medalion z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz "Ecce Homo" na rewersie został odnaleziony w 1716 roku Szymon Zmarlicki /Foto Gość Zamysł Boży

– Wiele osób, nawet z okolic Lublińca, a zwłaszcza dalszych rejonów diecezji, nie wie zbyt wiele na temat lubeckiego sanktuarium, choć niejednokrotnie wierni jeżdżą na pielgrzymki do znacznie bardziej oddalonych miejsc – przyznaje ks. Bartysiewicz. – Warto przeżyć spotkanie z Matką Bożą Lubecką, bo choć sam medalion jest niewielki, to jednak przyciąga – dodaje.

Kościół w Lubecku jest otwarty dla wiernych przez większość dnia. – Ktoś, kto przyjedzie na uroczystości jubileuszowe, z pewnością będzie chciał tutaj wrócić, już bardziej indywidualnie. Zwłaszcza że sanktuarium znajduje się na uboczu, w spokojnym miejscu; trzeba do niego zjechać kawałek z głównej drogi. Dlatego można się tu wyciszyć, „uciekając” przy tym od pielgrzymkowych tłumów. Myślę, że to zamysł Boży, żeby dać coś z siebie, idąc na spotkanie z Bogiem i Maryją – zboczyć z drogi, trochę poszukać, zatrzymać się chwilę dłużej – zachęca kustosz.

Jubileusz 300. rocznicy znalezienia cudownego medalionu Matki Bożej Lubeckiej rozpoczną już w sobotę 28 maja Msza św. o 9.00 oraz popołudniowe nabożeństwo maryjne o 17.00 połączone z podsumowaniem konkursu piosenki maryjnej. Natomiast najważniejszym wydarzeniem będzie uroczysta Eucharystia, którą kolejnego dnia, w niedzielę o 11.00, odprawi bp Jan Kopiec.

Później do wieczora zaplanowano wiele atrakcji dla dzieci i starszych, m.in. festyn „Rodzinne Świętowanie”, podczas którego wystąpią Kochanowicka Biesiada, Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Ciasna” wraz z mażoretkami oraz Gang Marcela. Świętowanie zakończy wieczorna zabawa taneczna z pokazem sztucznych ogni.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..