Nowy numer 2/2021 Archiwum

O judaizmie i nie tylko

Majowe propozycje Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. Oddziału gliwickiego muzeum mieszczącego się przy ul. Poniatowskiego 14.

Już jutro, 12 maja o sensie religijnym i politycznym syjonizmu opowie dr hab. Jacek Surzyn, filozof, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego. Wykład z cyklu „Historia Żydów – trzy tysiące lat samotności. Pytanie o żydowską tożsamość” odbędzie się o 18.00. W sobotę 14 maja oddział ten, podobnie jak pozostałe placówki muzeum w Gliwicach, zaprasza na Noc Muzeów, w godz. 19.00-20.00.

Spotkanie z cyklu „Judaizm i chrześcijaństwo”, prowadzonego przez Zuzannę Radzik  odbędzie się 19 maja o 18.00. Temat to: „Wspólna Księga? Jak chrześcijanie i żydzi czytają Biblię”, a gośćmi będą prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie i Marcin Majewski, biblista, redaktor portalu biblijnego Orygenes+ z Krakowa.

Ponadto w maju w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich odbywają się pofestiwalowe pokazy filmowe – 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”. 21 maja o 15.00 – „Wieczorem patrzą na księżyc”, reż. Joanna Helander, Bo Persson (Szwecja, 2015), 28 maja o 15.00 – „Samuel”, reż. Jan Kidawa-Błoński (Polska, 2013).

W każdą niedzielę o 12.00 oddział zaprasza do „Bajtel klubu”. To cykl spotkań dla najmłodszych, w których mogą uczestniczyć całe rodziny, dorośli i dzieci.

Ponadto w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich prezentowana jest wystawa izraelskiej ilustracji dziecięcej przedstawiająca prace najwybitniejszych izraelskich grafików m.in. Gilad Soffer, Naama Benziman, Avner Katz czy Rinat Hoffer.  Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama