Nowy numer 3/2021 Archiwum

Każdy głos jest ważny

Twoja opinia pomoże wybrać tematy, jakimi zajmą się komisje synodalne. Przygotowania do synodu można śledzić na popularnych portalach społecznościowych.

Na początku tego roku biskup gliwicki Jan Kopiec zapowiedział I Synod Diecezji Gliwickiej, który rozpocznie się w niedzielę 26 marca 2017 roku, dzień po 25. rocznicy ustanowienia diecezji gliwickiej.

Przygotowania do synodu od kilku dni można śledzić na Facebooku i Twitterze. Ruszyła też specjalna strona internetowa, na której zamieszczone są podstawowe informacje na temat synodu. Jej istotnym elementem jest ankieta skierowana do wszystkich katolików diecezji gliwickiej.

- Ankieta pokaże, jakimi tematami ma zająć się synod. Ważne jest tu zdanie każdego katolika z naszej diecezji. Można również podać własne tematy i propozycje rozwiązań istniejących problemów - tłumaczy ks. dr Robert Urbańczyk, sekretarz synodu.

- Ankieta będzie przeprowadzana do końca września 2016 r. Pierwsze wyniki opublikujemy na początku października. Zaprezentujemy najciekawsze wypowiedzi i podamy, jaki procent respondentów uznał poszczególne tematy za ważne - wyjaśnia.

Respondenci oceniają ponad 30 propozycji tematów w skali od 1 do 10. W ten sposób wskazują, jak istotne jest dane zagadnienie - im więcej punktów otrzyma, tym większa szansa, że problem zostanie omówiony podczas synodu. Na końcu wierni mogą podać swoje propozycje. Sugestie wskazane przez diecezjan w ankiecie pomogą wybrać tematy, jakimi zajmą się poszczególne komisje podczas prac synodalnych.

- Możemy przewidywać i próbować się domyślać, jakie komisje tematyczne powstaną, ale zależy to od wypełniających ankiety. Synod to grupa doradców biskupa. Każdy wierny może do niej należeć, choćby przez napisanie swojego zdania - zachęca ks. Urbańczyk. - Dzięki ankiecie oraz wszelkim propozycjom nadsyłanym do sekretariatu synodu będziemy mogli ustalić, jakie tematy są najważniejsze i jakie komisje powołać - dodaje.

Sekretarz zapewnia, że ankieta jest anonimowa. Jedyne ogólne informacje o osobie wypełniającej - wiek, wykształcenie oraz miejsce zamieszkania - potrzebne są do celów statystycznych.

To pierwszy etap konsultacji przed powołaniem komisji tematycznych. Wypowiedzieć się będą mogły też osoby, które nie korzystają z internetu.

- Najważniejsza jest ta pierwsza ankieta. Później będziemy prosić o wypowiedź na bardziej szczegółowe pytania, zaproponowane przez komisje tematyczne. W każdej parafii powstanie też zespół synodalny, który będzie przekazywał wnioski i pytania wszystkich zainteresowanych parafian. Każdy będzie miał możliwość wsparcia synodu swoim doświadczeniem wiary - zapowiada sekretarz.

Sekretariat synodu przyjmuje zgłoszenia osób chętnych do pomocy w przygotowaniu i przeprowadzeniu synodu. Konsultacje są prowadzone zarówno z osobami świeckimi jak i duchownymi. - Poszukujemy ekspertów w zaproponowanych w ankiecie dziedzinach, którzy są wierzący i kochają Kościół - informuje ks. Ubrańczyk.

Synod diecezjalny jest zebraniem wybranych kapłanów oraz innych wiernych Kościoła lokalnego. Jego celem jest pomoc biskupowi diecezjalnemu w rozpoznaniu problemów diecezji i wypracowanie propozycji najlepszych rozwiązań.

Ankietę przedsynodalną możesz wypełnić TUTAJ. Całą rozmowę z ks. dr. Robertem Urbańczykiem przeczytasz TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama