Nowy numer 3/2021 Archiwum

Narysuje wszystko, co zechcesz

Mechatronicy z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu po raz kolejny odnieśli sukces podczas Międzynarodowego Turnieju Robotów "Robotic Tournament" w Rybniku. Zwycięstwo przyniosła im konstrukcja Robo-Grafik.

Autorami robota, który zdeklasował konkurentów w kategorii freestyle, są uczniowie z działającego w szkole Koła Zainteresowań Robotyki InfoRob oraz koła naukowego z Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy (przy współudziale szkółki robotów Rbobobo).

Podczas tegorocznej edycji imprezy Bytom reprezentowało 16 uczniów z klas pierwszych i drugich. Wyprzedzili uczestników z takich krajów, jak Chiny, Słowacja, Czechy, Niemcy czy Turcja.

- Konstrukcja wykonana przez naszych uczniów oparta była na ramieniu robota typu SCARA, czyli automatycznie sterowanego manipulacyjnego robota przemysłowego. Robo-Grafik, jak sama nazwa wskazuje, narysuje wszystko, co mu zlecimy za pomocą specjalnego oprogramowania, które przetwarza grafikę na ruchy silnika - tłumaczy Witold Kieser, nauczyciel prowadzący Koło Zainteresowań Informatyki i Robotyki w ZSTiO.

Wykonanego w Bytomiu robota doceniła także publiczność, która głosowała na tę konstrukcję w plebiscycie. Oprócz trofeum we freestyle’u, młodzi konstruktorzy walczyli wysoką czwartą pozycję w kategorii Lego Construction oraz znaleźli się w pierwszej dziesiątce w kategorii Line Folower.

Koło Zainteresowań Robotyki InfoRob działa od 6 lat. Dzięki porozumieniu o współpracy z kołem naukowym Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy, koło promuje swoje działania podczas różnych wydarzeń branżowych związanych z IT i tym samym daje uczestnikom możliwość zaprezentowania swoich prac na szerszym polu.

Tegoroczny sukces zafascynowanych robotyką bytomian nie jest ich debiutem. Podczas Międzynarodowego Turnieju Robotów "Robotic Tournament" w 2015 r. w kategorii RoboConstruction (budowanie na miejscu robota, który musiał wykonać konkretne zadanie) robot InfoRob1 zajął pierwsze miejsce, a tuż za nim znalazł się robot InfoRob. W kategorii freesyle bytomianie wywalczyli wówczas drugie miejsce za robota Robo Bytom Dog.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama