Nowy numer 25/2018 Archiwum

Zmarł ks. Leonard Stroka

Wczoraj, 4 maja, w wieku 67 lat zmarł proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła w Pyskowicach.

Ksiądz Leonard Stroka urodził się 30 lipca 1949 roku w Białej Prudnickiej. W 1956 roku rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Gostomi, małej wiosce w województwie opolskim, w której mieszkała rodzina. Ojciec był stolarzem, matka gospodynią domową.

Następnie zdał egzamin do Niższego Seminarium Duchownego w Gliwicach, jednak nie podjął tam nauki, ponieważ tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego seminarium zostało zajęte przez wojsko i przekształcone w koszary. Uczył się w szkole wieczorowej w Prudniku i pomagał w domu ojcu w pracach stolarskich. Po maturze w Liceum Ogólnokształcącym w Białej Prudnickiej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie. Święcenia kapłańskie z rąk biskupa Franciszka Jopa przyjął 28 kwietnia 1974 roku w katedrze opolskiej.

Bp Alfons Nossol skierował go do pracy duszpasterskiej w parafii św. Mikołaja w Pyskowicach. W latach 1979-1981 pracował jako wikariusz w parafii Świętej Trójcy w Korfantowie, a następne przez dwa lata w kościele św. Antoniego w Tworogu. W 1983 roku został mianowany budowniczym nowego kościoła w Pyskowicach.

1 września 1991 roku ks. Leonard Stroka został proboszczem nowej pyskowickiej parafii pw. Nawrócenia św. Pawła. Od 1992 roku pełnił funkcję dekanalnego duszpasterza Caritas, przez dwie kadencje był dziekanem dekanatu Pyskowice.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Leonarda Stroki w kościele Nawrócenia św. Pawła w Pyskowicach: eksportacja w niedzielę 8 maja o 18.30, a pogrzeb w poniedziałek, 9 maja o 10.30.
 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma