Pierwsza część podziemnej trasy zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza zostania udostępniona zwiedzającym na początku czerwca.
Dzisiaj, 28 kwietnia, do przedpremierowego oglądania podziemi zaproszeni zostali dziennikarze. Przeszli połowę z całej długości tras Sztolni Królowa Luiza, która liczy 5 kilometrów.
Część Sztolni Królowa Luiza, która dla zwiedzających zostanie udostępniona w czerwcu nosi nazwę Park 12C. Znajduje się ona przy szybie Wilhelmina przy ul. Sienkiewicza. Składa się na nią podziemny park maszyn górniczych w dawnych wyrobiskach kopalni, przybliżający turystom obraz górnictwa lat 70., z górniczą kolejką szynową Karlik. Naziemna część to parki rozrywkowo-edukacyjne. Ta część przygotowywana jest gównie w myślą o rodzinach i wycieczkach szkolnych.
Sztolnia Królowa Luiza to współczesna nazwa przyjęta z myślą o ruchu truistycznym w miejscu, na który składają się z dwa historyczne obiekty - Kopalnia Królowa Luiza i Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna.
Część trasy pokonuje się kolejką Mira Fiutak /Foto Gość Sztolnia ta, położona 40 metrów pod miastem, nie była eksplorowana od 1953 roku. Podjęte prace związane z jej udrożnieniem były trudne ze względu na zalegający w niej muł, miejscami sięgający trzech metrów. Szacuje się, że w sumie w podziemi wydobyto 19 tysięcy ton muł, co w przeliczeniu daje ponad 750 tysięcy pełnych taczek. Prace te ze względu na warunki trzeba było prowadzić ręcznie. Muł wybierany łopatami, taczkami dowożony był do wylotu lub szybu i dalej wyciągany kubłem na powierzchnię.
W tej chwili turyści mogą zwiedzać część naziemną sztolni przy szybie Carnall. Z zabytkową Łaźnia Łańcuszkową Kopalni Królowa Luiza i 100-letnią maszyną parową. Do obejrzenia są też dwie wystawy prezentujące górnictwo węglowe.
Do końca roku ma zostać uruchomiona podziemna trasa od Szybu Carnall do Szybu Wilhelmina. Będzie można tam zobaczyć fragmenty 200-letniej obudowy górniczej. Przejść odcinkiem wydrążonym w litej skale i zobaczyć podziemny port załadunkowy.
Kolejny krok to otwarcie ostatniego odcinka sztolni i trasy wodnej pozwalającej na spływ łodziami do wylotu, który znajduje się w centrum miasta, przy ul. K. Miarki, Trasa wodna licząca 1100 metrów, będzie najdłuższą w Polsce.
Proces rewitalizacji Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej i podziemi kopalni Królowa Luiza rozpoczął się 2009 roku. Koszt tych prac to 182 mln zł, w dużej części pokryty z funduszy unijnych , a także miejskich, wojewódzkich i rządowych.
Prace w sztolni ciągle trwają Mira Fiutak /Foto Gość