Członkowie Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży chwytają za kamerę i nagrywają przygotowania do ŚDM w diecezji! Ich filmowe relacje będzie można śledzić na naszej stronie internetowej. Na początek opowiadają o planach na kolejną serię.
Wolontariusze i koordynatorzy sekcji komunikacyjnej Diecezjalnego Centrum ŚDM przygotowują serię filmowych relacji z przygotowań w poszczególnych parafiach. Od lewej u góry: Grzegorz Woźniak, Ines Kryszeń, Grażyna Leja, ks. Adam Fabiańczyk; na dole: ks. Artur Ochmann Szymon Zmarlicki /Foto Gość Szymon Zmarlicki: Cykl filmików o przygotowaniach do ŚDM w diecezji nie jest waszym pierwszym – wcześniej nagrywaliście Roraty w katedrze, a ostatnio „Miłosiernik”. Skąd wzięły się te inicjatywy?
Grażyna Leja: Od samego początku naszym założeniem było tworzenie filmików o przygotowaniach do ŚDM, ale ponieważ pomysł ten pojawił się w okolicach grudnia, ks. Artur zaproponował, żebyśmy nakręcili cykl z Rorat w katedrze, które były ściśle związane z ŚDM. Później był „Miłosiernik” Jasia Szydły, zainspirowany jego tekstową wersją. Teraz doszliśmy do momentu, w którym zaczynamy robić filmiki już o samych przygotowaniach.
Z jakim odzewem spotkały się poprzednie cykle?
Ks. Adam Fabiańczyk: Roraty nawet przerosły nasze oczekiwania! Myśleliśmy, że będzie to odbierane raczej tylko parafialnie, a okazało się, że byliśmy codziennie cytowani przez Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży i profil Światowych Dni Młodzieży na Facebooku. Filmiki mocno się rozchodziły i otrzymywaliśmy pozytywne sygnały z różnych miejsc w Polsce, gdzie mamy znajomych, którzy je oglądali. Więc właściwie była to sprawa krajowa.
Ines Kryszeń: Na własnym przykładzie mogę powiedzieć, że w rezultacie inne parafie w Gliwicach, zamiast na swoje Roraty, zapraszały na Roraty do katedry.
Ks. Artur Ochmann: Z kolei później zastanawialiśmy się, co zrobić z zaproszeniem ojca świętego do bycia misjonarzami miłosierdzia i jak zaangażować takie osoby w naszej diecezji. Było kilka rozmów, podczas których pojawiały się różne propozycje, na czym oprzeć taką koncepcję. Wtedy nasz znajomy Jasiu Szydło zwrócił uwagę na uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała. Dosyć szczegółowo opisał swój pomysł, więc uznaliśmy, że będzie to najlepszy sposób na poruszenie tego tematu. „Miłosiernik”, czyli cykl rozważań jego autorstwa, najpierw był udostępniony na stronie DDM w formie tekstowej, a później na tej podstawie został zaprezentowany także wizualnie. Ponadto w związku z Rokiem Miłosierdzia nagraliśmy encyklikę ojca świętego Jana Pawła II "Dives in misericordia" i planujemy wydać ją w formie audiobooka, żeby można było słuchać jej w drodze, w samochodzie czy w różnych innych momentach. Próbujemy wrócić do tej encykliki i przypomnieć o niej.
Ks. A.F.: Nagranie jest profesjonalne, wykonaliśmy je w studiu radia Silesia. Całość będzie udostępniona na stronie DDM Gliwice, zastanawiamy się czy wydać ją też w formie płyty.
Jakie macie plany na najnowszy cykl?
I.K.: Biorąc pod uwagę fakt, że RoratyTV cieszyły się bardzo dobrym odbiorem, a mimo nieprzespanych nocy podobały się także nam, postanowiliśmy kontynuować to przedsięwzięcie. Zdecydowaliśmy, że nakręcimy serię filmików już o samych przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży i Dni w Diecezji. Chcemy w ulicznej ankiecie pytać przypadkowych ludzi o to, co o nich wiedzą, co im się z nimi kojarzy, jaki jest cel tych spotkań... A potem zapytamy również o to, co dzieje się przed ŚDM – co wiedzą o Dniach w Diecezji i jak mogą się w nie angażować. Zamierzamy sprawdzić, w jakim stopniu ludzie interesują się tymi wydarzeniami i czy w ogóle mają jakąkolwiek wiedzę na ich temat. Ale nie chcemy poprzestać tylko na ankietach.
Grzegorz Woźniak: Sonda uliczna będzie raczej zalążkiem tego, by zainteresować ludzi tematyką Dni w Diecezji, bo w naszej diecezji świadomość o tym wydarzeniu jest dosyć słaba. Dlatego chcemy przybliżyć parafianom i wszystkim mieszkańcom to, co będzie się działo w naszych miastach, w ich najbliższym otoczeniu.
Ks. A.O.: Nie mamy jeszcze szczegółowych harmonogramów dotyczących przygotowań w poszczególnych miastach, ale w miarę pojawiania się kolejnych informacji będziemy starali się podzielić rejonowo nasze nagrania.
I.K.: Trudno ustalić to już teraz, bo pomysły często pojawiają się z dnia na dzień. Parafie na bieżąco wychodzą z kolejnymi inicjatywami związanymi z ŚDM i właśnie takie rzeczy chcemy pokazywać.
G.W.: Jedną z takich inicjatyw jest „Niedziela z ŚDM”. Osoby z Diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży są zapraszane przez poszczególne parafie, żeby opowiedzieć zwłaszcza o Dniach w Diecezji, podczas których parafianie mają przyjąć zagranicznych gości. Choć jest też wiele parafii, które organizują „Niedzielę z ŚDM” bez naszej pomocy i świetnie sobie z tym radzą, korzystając z doświadczenia osób, które kiedyś były już na tym wydarzeniu w innych krajach.
Czego można spodziewać się w pierwszym odcinku?
G.L.: W znacznej części będzie to relacja z Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, ale wrócimy też do wspomnień z Rorat i opowiemy o tym, co będzie przybliżał nowy cykl. Na początek kolejne odcinki planujemy publikować co dwa tygodnie, ale jeśli bliżej ŚDM liczba wydarzeń wzrośnie, nowości będą się pojawiały częściej.
Nowe odcinki będzie można można oglądać w oknie "Z kamerą przed ŚDM" na naszej stronie (więcej szczegółów TUTAJ).
Pierwszy odcinek możesz zobaczyć już teraz klikając w ten link.