Od niedzieli późnym wieczorem kierowcy będą mogli jeździć DTŚ od Katowic do Gliwic. Dzisiaj otwarto jej ostatni odcinek i zakończona została cała inwestycja.
Przecięcie wstęgi na zakończenie budowy całej Drogowej Trasy Średnicowej Mira Fiutak /Foto Gość
W południe 19 marca otwarto odcinek G2 Drogowej Trasy Średnicowej, liczący 5,6 km długości. Kończy on całą budowę, która trwała ponad 30 lat. Z gliwickim odcinkiem łączna długość trasy wynosi 31 kilometrów. Według danych spółki DTŚ S.A. G2 skróci czas przejazdu przez miasto o ok. 65 proc.
Dzisiaj i jutro mieszkańcy mogą zwiedzać ten odcinek trasy, a przede wszystkim przebiegający pod centrum tunel o długości prawie 500 metrów. Zaplanowane zostały tam pokazy i zawody sportowe. Program dostępny TUTAJ.
Akt przekazania nowo wybudowanego odcinka G2 Drogowej Trasy Średnicowej. Prezydent Zygmunt Frankiewicz i marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa Miar Fiutak /Foto Gość - Dla wielu miast to jest wspólna droga. Tą inwestycją udowadniamy, że metropolia tutaj naprawdę istnieje, pomimo braku rozporządzeń i procedur. To była bardzo skomplikowana inwestycja - powiedział podczas uroczystości marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. Zauważył, że ta największa tego typu regionalna inwestycja w województwie ułatwi życie mieszkańcom miast, przez które przebiega DTŚ. Nowo otwartą trasę poświęcił biskup gliwicki Jan Kopiec.
Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz również nie krył, że budowa była wyjątkowo trudna. - Wielu z nas niejednokrotnie wydawało się, że ten dzisiejszy dzień jest nieosiągalny. Cała budowa była trudna, ale ten gliwicki odcinek wyjątkowo - powiedział w dniu otwarcia, wymieniając problemy finansowe, protesty mieszkańców i zmianę przepisów w trakcie realizacji.
- Ta droga faktycznie zmienia Gliwice, bo odciąży cały układ komunikacyjny centrum miasta, do którego będzie łatwy wjazd i wyjazd. Uzyskujemy dostęp do głównych dróg A1, A4 i DK88. Myślę, że to będzie wielki impuls dla rozwoju miasta - uważa prezydent.
- Życzmy sobie, żeby zadziałał ten magnes inwestycyjny, którym jest Drogowa Trasa Średnicowa - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wyrażając nadzieję, że trasa zostanie poprowadzona dalej, przez kolejne miasta na wschód i w szybszym tempie niż całość inwestycji, średnio kilometr na rok.
Każdej doby Drogową Trasa Średnicową przejeżdża około 150 tys. samochodów.