Nowy numer 37/2021 Archiwum

W Gliwicach spotkało się prawie 30 rektorów

Na Politechnice Śląskiej trwa dwudniowa konferencja rektorów uczelni technicznych.

Podczas Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, która odbywa się 17 i 18 marca, jej uczestnicy podejmowali aktualne ważne dla tego środowiska akademickiego tematy.

Rektorzy przyjmą opracowywany przez dłuższy czas dokument „TAK dla nauk technicznych”, który w przyszłym miesiącu ma być upubliczniony.

– Pokazujemy w nim rolę nauk technicznych w rozwoju Polski. Pokazujemy też, co należy zrobić, żeby znalazły one odpowiednie miejsce w naszej rzeczywistości. Bez nich, wykorzystywanych przez gospodarkę, nie będzie rozwoju – powiedział dziennikarzom prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej i przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. – Bo to jest pewien ciąg zdarzeń od badań podstawowych do tego, co znajduje się na końcu, czyli produktu, który pojawia się na rynku – dodał.

Podkreślał, że chodzi o pozyskiwanie wiedzy, która będzie użyteczna. Żeby jak największy procent tego, co podejmowane jest w badaniach przekładało się na produkty, w których wykorzystywane są najnowsze technologie.

Prof. Tadeusz Więckowski zauważył, że ostatnie lata były dobre dla uczelni technicznych. Szczególnie ze względu na infrastrukturę, która została zbudowana, a którą teraz trzeba wykorzystać.

Rektorzy w ramach Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych spotykają się w różnych ośrodkach akademickich w kraju. Tym razem przyjechali do Gliwic. Prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej, podkreśla, że podobnie jak uczelnie humanistyczne, chcą zareagować dla wsparcia nauk technicznych. - To wsparcie potrzebne jest w jednym obszarze, aby młodzież chciała z naszej oferty korzystać częściej niż dotychczas – powiedział dziennikarzom.

Zauważył, że niż demograficzny zaowocował tym, że uczelnia ma 5,5 tysiąca mniej studentów niż w 2012 r. i liczba rozpoczynających studia z roku na rok spada. – Nie jest to jeszcze groźne, nie zamykamy kierunków z powodu braku chętnych. Natomiast ważniejszą kwestią związaną z tym jest to, że spadają też dotacje z budżetu państwa na kształcenie studentów – zauważył rektor gliwickiej uczelni.

W czasie spotkania zaprezentowana zostanie współpraca Politechniki Śląskiej z przemysłem na przykładzie firmy WASKO SA.

Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych to działające od 1989 r. stowarzyszenie rektorów uczelni technicznych w naszym kraju, którego celem jest koordynowanie ich działań i współpraca w zakresie działalności dydaktycznej, naukowo-badawczej i organizacyjnej. Pod obecną nazwą działa od 20 lat. Na poziomie kraju reprezentuje środowisko tych uczelni.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama