Nowy numer 37/2021 Archiwum

Od Panamy po Słowację

ŚDM 2016. O pozytywnym odzewie parafii, przyjmowaniu gości i ćwiczeniu dyspozycyjności z ks. Arturem Pytlem, szefem Centrum Światowych Dni Młodzieży Diecezji Gliwickiej, rozmawia Klaudia Cwołek

Klaudia Cwołek: Już za cztery miesiące będziemy rozpoczynać Światowe Dni Młodzieży. Na jakiem etapie są przygotowania?

Ks. Artur Pytel: Od Bożego Narodzenia niewiele posunęliśmy się do przodu, a wręcz trochę się cofnęliśmy. Przed świętami zajęte były prawie wszystkie miejsca przygotowane w naszej diecezji dla gości z zagranicy. Po Nowym Roku zaczęła się ponowna weryfikacja grup, które się wcześniej do nas zgłosiły. Grupy albo obniżały liczbę zadeklarowanych uczestników, albo w ogóle odwołały swoją obecność. I tak ze wstępnej rezerwacji na 5 tysięcy osób w styczniu odpadło prawie tysiąc. W tej chwili mamy w parafiach wolnych jeszcze około 800 miejsc. Moje przypuszczenia, że do Bożego Narodzenia będziemy mieli zajęte wszystkie miejsca, spełniły się, tyle że nie do końca tak samo poważnie podeszli do zgłoszeń nasi goście. Okazało się, że te same grupy rejestrowały się równocześnie także w innych miejscach, a potem wybierały te, które im bardziej odpowiadały.

Ile parafii zaangażowało się w przyjmowanie uczestników ŚDM?

Mamy zadeklarowanych 118 na 155 parafii, czyli procentowo bardzo dużo. Sporo grup jest już przydzielonych do konkretnych parafii, o czym zostały poinformowane obie strony. Kontakty dajemy zarówno parafiom, jak i gościom, prosząc o dogadanie się w sprawie szczegółów przyjęcia.

(...)

Z jakich krajów przyjedzie do nas młodzież?

Z bardzo dalekich – z Panamy, Nigerii, Boliwii i Hondurasu. A trochę bliższe to Hiszpania, Francja, jest duża grupa Włochów, Niemców, Węgrów, Słowaków, nieco mniejsza delegacja z Czech, jedna grupa z Białorusi. Zastanawia, dlaczego mało mamy Francuzów, i słaby jest na razie odzew Hiszpanów, może oni też mają jeszcze czas.

Cały wywiad w Gościu Gliwickim na Niedzielę Palmową 20 marca i w e-wydaniu.

ŚDM 2016

Od 20 do 25 lipca 2016 roku – pobyt młodzieży w diecezji gliwickiej. Od 26 do 31 lipca 2016 roku – spotkanie w Krakowie.

Czytaj także: www.krakow2016.com, www.www.sdm.org.pl.

Kontakt do ks. Artura Pytla: tel. 509 399 583, e-mail: centrum@ddmgliwice.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama