Spierali się o wiarę, prowadząc debatę według określonych zasad przyjętych przez studentów uniwersytetu w Oksfordzie.
Młodzież z dwóch zabrzańskich szkół, LO nr 3 i LO nr 1, uczestniczyła dzisiaj, 10 marca w debacie oksfordzkiej na temat „Czy w dzisiejszych czasach katolickiej młodzieży w Europie trudno jest wierzyć w Boga?”. Spotkanie odbyło się w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących.
Uczniowie przygotowywali się do tej potyczki na argumenty przez miesiąc, jej metodę poznali podczas warsztatów, które poprowadził Marcin Lewandowski z Tarnowa. On też poprowadził dzisiejszą debatę.
– Metoda tej debaty pozwala angażować uczniów intelektualnie i emocjonalnie – mówi ks. Artur Sepioło, dyrektor Sekcji ds. Nowej Ewangelizacji gliwickiej kurii, prowadzący rekolekcje i pomysłodawca debaty. – Rozwija umiejętności logicznego myślenia, dyskutowania i słuchania argumentów innych, również w ramach wiary. A jeśli wiara ma być świadoma, to uczniowie muszą mieć też argumenty na to, dlaczego wierzą. Co im w tym przeszkadza, co pomaga w rozwoju wiary, a co powoduje jej zastój – wyjaśnia.
Dopiero w poniedziałek uczniowie dowiedzieli się, jakich racji będą bronić. Jedna drużyna przekonywała do tezy, że wierzyć jest dziś trudno, druga – wręcz przeciwnie i to ona zwyciężyła w tym pojedynku na argumenty. Debata wywołała też gorącą dyskusję wśród publiczności, w której młodzież przede wszystkim swoje problemy z wiarą argumentowała tym, co przeszkadza im w samym Kościele, a nie na zewnątrz niego.
– Czy dziś jest trudniej wierzyć niż kiedyś, czy łatwiej? Tak naprawdę nie chodzi tu o rozstrzygnięcie tego. Argumenty uczniów pokazały, że nawet w najtrudniejszych czasach można wierzyć i w najłatwiejszych można utracić wiarę – powiedział ks. Artur Sepioło.
Debata odbyła się w ramach rekolekcji szkolnych w parafii św. Anny w Zabrzu pod hasłem „Nie zmarnuj życia”. Wczoraj w zabrzańskim Multikinie gimnazjaliści uczestniczyli w prezentacji talentów, a licealiści w projekcji filmu „Życia nie można zmarnować” o Zbigniewie Strzałkowskim i Michale Tomaszku, męczennikach z Pariacoto. Niedawno beatyfikowanych młodych franciszkanach zamordowanych w Peru przez członków Świetlistego Szlaku.