Nowy numer 37/2021 Archiwum

Zbliża się śląskie śpiewanie

Zaproszenie dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Trwa nabór do XXIII edycji Regionalnego Przeglądu Pieśni "Śląskie Śpiewanie" im. prof. Adolfa Dygacza. Jego organizatorami są Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, Związek Górnośląski, TVS oraz samorządy miast i gmin – organizatorzy etapów eliminacyjnych. Zgłoszenia można nadsyłać do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" do 18 marca.

Zadaniem przeglądu jest pielęgnowanie tradycji śpiewaczych regionu śląskiego i prezentacja śląskich pieśni ludowych. Mogą w nim uczestniczyć dzieci, młodzież i dorośli, soliści, zespoły wokalne, zespoły wokalno–instrumentalne, zespoły pieśni i tańca oraz chóry.

W repertuarze uczestników powinny znaleźć się śląskie pieśni ludowe, a w przypadku zespołów pieśni i tańca – także śląskie tańce ludowe. Można skorzystać z repertuaru zawartego w wydanym w 2011 roku śpiewniku „Pieśni dla dzieci i młodzieży ze zbiorów prof. Adolfa Dygacza” – wybór Janina Dygacz. Śpiewnik jest do pobrania na stronie internetowej zespołu „Śląsk” (do pobrania na stronie zespołu „Śląsk”.

Przeglądy rejonowe odbędą się: w Suszcu (7 kwietnia), Cieszynie (13 kwietnia), Lędzinach (14 kwietnia), Łubnianach (21 kwietnia), Łaziskach Górnych (25 kwietnia), Zabrzu (28 kwietnia), Czerwionce - Leszczynach (5 maja), Katowicach (12 maja) i Piekarach Śląskich (19 maja). Dokładny harmonogram, regulamin oraz kartę zgłoszenia można pobrać ze strony www.zespolslask.pl – zakładka Projekty/Śląskie Śpiewanie.

Finał przeglądu z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród odbędzie się w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie 8 czerwca. Podczas eliminacji rejonowych oraz przeglądu finałowego jury będzie kwalifikowało wykonawców do Europejskiego Konkursu „Rozśpiewany Śląsk”, który odbędzie się podczas „Święta Śląska” w koszęcińskiej siedzibie zespołu „Śląsk” 2 i 3 lipca. 

Dodatkowe informacje na temat tegorocznego Przeglądu udziela Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej: tel. 34 310 64 403, e-mail: centrum.edukacji@zespolslask.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama