Nowy numer 38/2021 Archiwum

Słynne karykatury on line

Unikatowe rysunki Stanisława Toegla, w tym tekę "Hitleriada Macabra" czy niedawno pozyskane prace przedstawiające Gandhiego, Churchilla i de Gaulle'a, udostępni w internecie Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Związany z Bytomiem karykaturzysta pozostawił ogromną spuściznę unikatowych rysunków, które powstały m.in. w czasie II wojny światowej. Niedawno zakończyły się prace związane z ich digitalizacją.

Toegel rysował w wielu miejscach, również w obozie dla przesiedleńców. Prace powstawały na przykład na starych formularzach, kalce technicznej, plakatach czy kartkach z zeszytu. Jeden z jego najbardziej charakterystycznych cykli rysunków to "Hitleriada Macabra", którą stworzył, gdy pracował jako przymusowy robotnik w fabryce papieru w Niemczech.

W ubiegłym roku prace karykaturzysty były prezentowane na wystawie "Stanisław Toegel. Karykatury wojenne i polityczne", która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, również spoza regionu. W trakcie jej trwania z muzeum skontaktował się kolekcjoner, który był w posiadaniu nieznanych do niedawna rysunków. W ten sposób zbiory muzealne wzbogaciły się o ponad sto prac artysty. Na niektórych rysunkach są również osoby związane z Bytomiem.

Udostępnienie zbiorów on line jest możliwe dzięki wykonaniu kopii cyfrowych wszystkich prac S. Toegla. Niektóre z tych dzieł będzie można oglądać on line na stronie: zbiory.muzeum.bytom.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama