Nowy numer 23/2021 Archiwum

Biskup gliwicki zapowiedział synod

Na rozpoczęcie przyjedzie abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

Taką informację przekazał bp Jan Kopiec na Wielkopostnym Dniu Modlitw o Uświęcenie Kapłanów dla proboszczów. Spotkanie odbyło się wczoraj w katedrze i Centrum Edukacyjnym im. Jana  Pawła II w Gliwicach. W pierwszej części diecezjalny ojciec duchowny ks. Rudolf Halemba, emerytowany proboszcz parafii w Wieszowie, wygłosił konferencję z refleksjami na temat kapłańskiego życia w odniesieniu do uczynków miłosierdzia względem ciała i duszy. W katedrze była także adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi. Później wykład o opiece paliatywnej w kontekście Miłosierdzia Bożego wygłosił Leszek Strzelecki, lekarz, kierownik Poradni Medycyny Paliatywnej przy gliwickim hospicjum.

- Tematyka była tak dobrze przedstawiona - w nawiązaniu także do naszych obowiązków duszpasterskich i wymiaru duchowego - że wielu księży miało później ciekawe pytania, na które pan doktor rzeczowo i kompetentnie odpowiadał. W pamięć wielu z nas zapadła zapewne jego uwaga, że dzisiaj ludzie umierają nie tyle z powodu braku leków czy niedostępności technik medycznych, co z braku miłości. To nas szczególnie poruszyło, bo tą dziedziną my zajmujemy się najczęściej w pracy z ludźmi. Otoczenie człowieka cierpiącego przez najbliższych miłością, życzliwością i modlitwą czyni cuda - powiedział po spotkaniu jeden z proboszczów.

Na zakończenie biskup gliwicki Jan Kopiec poinformował księży o planowanym na przyszły rok synodzie diecezji gliwickiej, który ma rozpocząć się w niedzielę 26 marca 2017 roku, dzień po 25. rocznicy ustanowienia diecezji gliwickiej. W uroczystości weźmie udział  nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Sekretarzem synodu został mianowany ks. dr Robert Urbańczyk.

Synod diecezjalny jest zebraniem wybranych kapłanów oraz innych wiernych Kościoła lokalnego. Jego celem jest pomoc biskupowi diecezjalnemu w rozpoznaniu problemów diecezji i propozycja najlepszych rozwiązań.

Biskup gliwicki zapowiedział synod   Katedra świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach Szymon Zmarlicki /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama