"Do kierowania się postawą miłosierdzia trzeba dojrzewać" - pisze w liście pasterskim na Wielki Post biskup gliwicki Jan Kopiec.
"Tegoroczny czas naszego wewnętrznego wysiłku ma przebiegać pod znakiem pogłębienia naszej świadomości o wielkiej prawdzie, dzięki której żyjemy w nadziei dojścia do wyznaczonego nam celu, którym jest osiągnięcie zbawienia. Siłą sprawczą tego dążenia jest Boże miłosierdzie, okazywane przez Stwórcę swoim umiłowanym stworzeniom" - napisał w liście bp Jan Kopiec.
Nawiązując do ustanowienia przez papieża Franciszka tego roku Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia, biskup gliwicki zauważa, że "o Bożym miłosierdziu zaświadcza każda stronica Pisma Świętego".
"Wszyscy potrzebujemy miłosierdzia. Ono otwiera nasze serca na nieszczęście bliźniego, na ukryte cierpienie, biedę materialną i na każdy rodzaj bólu: na cierpiące dziecko, czy rodzinę przeżywającą trudności, na bezdomnego, młodego człowieka, który nie widzi sensu życia, na samotną starszą osobę, czy na uchodźcę, a także na tych, którzy nie mają dostępu do wykształcenia, do sztuki, do kultury" - przypomina i podkreśla, że "miłosierdzie nie może być kojarzone z czymś ciężkim", ale należy unikać też postawy na pokaz i "ciasnego sentymentalizmu".
W dalszej części listu bp Jan Kopiec wymienia św. Faustynę Kowalską jako współczesny przykład tęsknoty za Bożym miłosierdziem, zaś za najważniejszy, choć najtrudniejszy punkt miłosiernej postawy w życiu chrześcijanina wskazuje przebaczenie. Zwrócił się też do spowiedników, "by w Sakramencie Pokuty pomagali penitentom powracać na tory miłosierdzia i z nową mocą uwierzyli w dobroć samego Boga".
Na koniec zachęca do "żarliwej modlitwy, bo ona otwiera drzwi do naszych serc", oraz do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali "i innych formach indywidualnych praktyk wielkopostnych".
List pasterski bp Jana Kopca będzie odczytywany w parafiach diecezji gliwickiej w jedną z niedziel Wielkiego Postu.