Nowy numer 23/2023 Archiwum

Ofiarność nagrodzona

Zasłużeni dla gliwickiego hospicjum zostali uhonorowani za utworzenie i rozwijanie go przez 15 lat pomocy najciężej chorym.

Uroczystość wręczenia orderów i odznaczeń państwowych odbyła się dzisiaj, 26 stycznia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Nagrodzono nimi kilkadziesiąt osób zasłużonych w różnych dziedzinach życia społecznego i pracy zawodowej. W imieniu Prezydenta RP wręczył je wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Założyciele i pracownicy Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach, obchodzącego niedawno 15-lecie działalności, na wniosek wojewody śląskiego zostali odznaczeni za zasługi w działalności charytatywnej na rzecz osób potrzebujących pomocy oraz wsparcia. Złote Krzyże Zasługi otrzymali Artur Pakosz i Adam Wędrychowicz, srebrne – Leszek Strzelecki i Janusz Witkowicki.

Dr Adam Wędrychowicz założył w 1989 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum” i został jego pierwszym prezesem. Społecznie organizował pracę w poradni hospicyjnej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach. Założył zespół opieki paliatywnej na oddziale wewnętrznym jednego z gliwickich szpitali, gdzie był ordynatorem i rozpoczął szkolenie lekarzy oraz pielęgniarek dla przyszłego hospicjum, m.in. jego obecnego dyrektora Artura Pakosza.

Prowadził starania o uzyskanie nieruchomości i budynku na potrzeby hospicjum. Dr Wędrychowicz był też prezesem śląskiego oddziału Polskiego Komitetu Zwalczania Raka. Zajmował się w województwie społeczną edukacją nauczycieli, katechetów i młodzieży.

Dr Artur Pakosz - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum”, od 2000 roku dyrektor hospicjum stacjonarnego i organizator hospicjum domowego, zaangażowany w dzieło hospicyjne od 20 lat. Jest wykładowcą Zakładu Medycyny i Opieki Paliatywnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Gliwickie hospicjum stało się bazą dydaktyczną dla studentów, ośrodkiem akredytowanym do prowadzenia specjalizacji lekarskich w dziedzinie medycyny paliatywnej.

Dr Leszek Strzelecki od 20 lat jest zaangażowany w opiekę paliatywną  i hospicyjną. Od 2004 roku jest kierownikiem Poradni i Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej hospicjum w Gliwicach, który opiekuje się pacjentami na terenie miasta i w promieniu 30 km od Gliwic. Jest też kierownikiem specjalizacji lekarzy medycyny paliatywnej, społecznie kieruje stażem i szkoli lekarzy.

Dr inż. Janusz Witkowicki był projektantem automatykiem, społecznie zaangażowanym w prace gliwickiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” i przy tworzeniu hospicjum. W 1991 r. jako wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gliwicach skutecznie poparł prośbę o przydzielenie budynku na hospicjum, składając też wniosek o dotację na rozpoczęcie jego remontu.

Dzięki jego kontaktom z władzami Doncaster w Wielkiej Brytanii, lekarze i inżynierowie z Gliwic mogli poznali bliżej działalność tamtejszego hospicjum. Kiedy dr A. Wędrychowicz został posłem na Sejm III kadencji, zastępował go w obowiązkach prezesa stowarzyszenia.

W ciągu 15 lat działalności gliwickie hospicjum przyjęło 6500 pacjentów w placówce stacjonarnej. W ramach hospicjum domowego opiekowało się ponad 20 tysiącami terminalnie chorych osób.

Dziś w Katowicach odznaczono również za zasługi dla niepodległości RP, na wniosek kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, złotym Krzyżem Zasługi Pawła Gluzę oraz pośmiertnie – Jerzego Stefańczaka i Pawła Zielonkę.

Medalami za Długoletnią Służbę – złotymi, srebrnymi i brązowymi – uhonorowanych zostało 61 osób.

Ofiarność nagrodzona   Wszyscy odznaczeni razem z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem Henryk Przondziono /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast