Kolędy są kochane

Tradycyjne polskie kolędy, nastrojowe pastorałki i zagraniczne pieśni bożonarodzeniowe zabrzmiały na koncercie w Zabrzu–Mikulczycach. Był on zwieńczeniem XXII Zabrzańskich Chóralnych Spotkań Kolędowych, które odbywały się dziś w różnych kościołach miasta.

– Nasze spotkania wrosły już w tradycję miasta. Mamy wielu stałych słuchaczy, którzy dopytywali, kiedy znów odbędzie się koncert. Myślę, że to atmosfera Bożego Narodzenia, możliwość wspólnego kolędowania, niezmienne zaangażowanie tylu osób i okazja wysłuchania muzyki w dobrych wykonaniach sprawiają, że nasze spotkania wciąż cieszą się dużą popularnością – powiedziała Kamila Pająk. Od lat, wraz z ks. Piotrem Klemensem, proboszczem mikulczyckiej parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, organizuje to przedsięwzięcie.

Podczas tegorocznej edycji spotkań kolędowych melomani wysłuchali czterech zespołów: chóru „Permonik” z Karwiny (Czechy), chóru „Modus Vivendi Cameralis” z Katowic–Piotrowic, chóru „Cantabile” z Dobrzenia Wielkiego oraz Zabrzańskiego Chóru Młodzieżowego „Resonans con tutti”.

Podobnie, jak w poprzednich latach, chóry przygotowały oprawę muzyczną dopołudniowych liturgii w zabrzańskich kościołach. Zaśpiewały w kościele św. Józefa, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rokitnicy, Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny oraz w Kościele Pokoju parafii ewangelicko-augsburskiej.

Kulminacją tego kolędowego dnia był popołudniowy koncert w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Najpierw zespoły zaprezentowały się indywidualnie, a na koniec muzycy połączyli się w jeden, liczący ponad sto osób chór. Podczas koncertu zabrzmiały zarówno polskie, tradycyjne kolędy i pastorałki, jak i zagraniczne, popularne melodie bożonarodzeniowe.

– Kolędy są kochane przez wszystkich. Czasem ludzie nie chodzą do kościoła, ale na koncert kolędowy przyjdą. Chociaż w domach śpiewa się coraz rzadziej, wciąż to właśnie kolędy są chętnie wykonywane. Myślę, że to nigdy nie zginie – powiedziała współzałożycielka chóru „Resonans con tutti” Maria Kroczek.

Ks. Franciszek Koenig zaznaczył natomiast, że w czasie Bożego Narodzenia kolędy brzmią niemal na całym świecie, przez co wierni mają okazję, by przyjrzeć się tej Tajemnicy. – Tajemnica Bożego Narodzenia to jest tajemnica pięknego doświadczenia bliskości Boga. Chrystus narodził się jako Emmanuel, jako „Bóg z nami”. Śpiewając kolędy wyjątkowo czujemy w tej atmosferze radości, że Bóg jest blisko nas, a my jesteśmy blisko Niego (…). Niech ten dzisiejszy koncert będzie okazją do spotkania z pięknem, które jest zawsze odzwierciedleniem piękna Bożego.  – powiedział ks. Koenig.

Kolędy są kochane   XXII Zabrzańskie Chóralne Spotkania Kolędowe Agnieszka Kliks-Pudlik

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..