Powitanie krzyża i ikony ŚDM w gliwickiej katedrze
Mira Fiutak /Foto Gość
Styczeń
- W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, ulicami przeszły orszaki Trzech Króli. Do organizowania pochodów włączają się coraz to nowe miejscowości. Odnotowaliśmy, że po raz pierwszy orszak odbył się w Pyskowicach i Orzechu.
- Wobec niepokojów i protestów przeciw projektowi restrukturyzacji górnictwa metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, biskup gliwicki Jan Kopiec i biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel wystosowali apel z prośbą o zachowanie pokoju społecznego, dialog, dobrą wolę i roztropność dla wszystkich zaangażowanych podmiotów. W cechowniach zakładów odprawiane były Msze św., bp Jan Kopiec spotkał się z przedstawicielami kopalni w gliwickiej kurii, a 18 stycznia przewodniczył Eucharystii w kościele św. Jacka w Gliwicach-Sośnicy, gdzie modlił się razem z górnikami, ich rodzinami, przedstawicielami związków zawodowych i władz samorządowych (już po porozumieniu pomiędzy stroną rządową i związkowcami).
- Od 17 do 31 stycznia diecezja gościła krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani, symbole Światowych Dni Młodzieży, które odwiedziły kolejne dekanaty. W katedrze gliwickiej w powitaniu uczestniczył bp Jan Kopiec.
- Styczeń był też miesiącem obchodów 70. rocznicy Tragedii Górnośląskiej. Uroczystości odbyły się m.in. w kościele Bożego Ciała w Bytomiu-Miechowicach, gdzie bp Jan Kopiec poświęcił tablicę pamięci ks. Jana Frenzla i wszystkich zamordowanych oraz deportowanych do Rosji parafian.
Luty
- W sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach 8 lutego 80. rocznicę urodzin świętował bp senior Jan Wieczorek, pierwszy biskup gliwicki. Eucharystię z Jubilatem koncelebrowało 10 arcybiskupów i biskupów związanych z metropolią górnośląską i wielu kapłanów.
Marzec
- Biskup Jan Kopiec 25 marca poświęcił okno życia przy ul. Zygmunta Starego 19 w Gliwicach. Zostało ono zamontowane w domu zakonnym sióstr boromeuszek po przerwie związanej z likwidacją domu sióstr szkolnych de Notre Dame, które wcześniej nim się opiekowały.
Kwiecień
- W Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach 30 kwietnia otwarty został wirydarz, kolejne ważne miejsce dla odwiedzających tzw. Stare Opactwo. Łączy on idee wirydarzy europejskich. Pielęgnowane są tutaj różne gatunki roślin, tak dobranych, żeby zawsze było co podziwiać od marca do października.
Maj
- Założycielka pyskowickiego hospicjum, śp. Hanna Smolik-Ziemniak, 7 maja zginęła w wypadku samochodowym, gdy odwoziła dzieci do szkoły. Była lubianym i oddanym chorym lekarzem. Miała 42 lata.
- W sanktuarium Matki Bożej Pokornej 9 maja bp Gerard Kusz wyświęcił sześciu diakonów, kleryków Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu, którzy przygotowują się do święceń prezbiteratu.
- Muzyka w Starym Opactwie – od maja do października w Rudach odbywała się XX edycja festiwalu, podczas którego występują osoby służące swoim talentem liturgii w Kościele.
- W przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 23 maja, w gliwickiej katedrze bp Jan Kopiec udzielił święceń prezbiteratu czterem diakonom. Obecni byli także bp Jan Wieczorek i bp Gerard Kusz.
- W Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu 23 maja zainaugurowane zostało oficjalnie VIII Metropolitalne Święto Rodziny, tym razem pod hasłem „Rodzina – gościnny dom”. W programie znalazły się różne imprezy, m.in. koncerty, festyny, pikniki, warsztaty, konferencje, spektakle teatralne itp.
Czerwiec
- W Gliwicach i Bytomiu 14 czerwca przeszły Marsze dla Życia i Rodziny. W tym roku w Gliwicach był to Marsz dla Jezusa.
- Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który jest prawdopodobnie najstarszym zabytkiem ruchomym Zabrza, po renowacji wrócił na swoje miejsce do głównego ołtarza w kościele św. Jana Chrzciciela w Biskupicach. 21 czerwca poświęcił go bp Gerard Kusz.
- W uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach, 27 czerwca, bp Jan Kopiec ustanowił kościół Podwyższenia Krzyża Świętego diecezjalnym sanktuarium. Znajduje się tutaj łaskami słynąca ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obraz w 2014 r. został ukoronowany koronami papieskimi. To w tym kościele odprawiona została pierwsza nowenna, skąd rozprzestrzeniła się po całym kraju.
Lipiec
- Dom Dziennego Pobytu „Rodzina”, należący do Caritas Diecezji Gliwickiej, po raz kolejny poszerzył działalność. W lipcu otwarte zostały nowe jadłodajnie. Caritas w Zabrzu ma je już we wszystkich dzielnicach i prowadzi w ścisłej współpracy z miastem.
Sierpień
- Niniwa Team, dowodzony przez o. Tomasza Maniurę OMI, 3 sierpnia wyruszył na 9. wyprawę rowerową. Z Kokotka wystartowało 37 osób. Tym razem celem były Wyspy Brytyjskie, intencją ochrona życia, a wśród celów m.in. spotkanie z Polakami na emigracji i głoszenie Dobrej Nowiny. Wyprawa trwała 6 tygodni.
- Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia, w rudzkim sanktuarium Matki Bożej Pokornej połączona była z obchodami 30. rocznicy sakry biskupów Gerarda Kusza z Gliwic oraz Jana Bagińskiego z Opola. Eucharystii przewodniczył bp Gerard Kusz, a homilię wygłosił abp Alfons Nossol, który będąc ordynariuszem diecezji opolskiej, przed laty przyczynił się do wyboru tych dwóch biskupów. Obaj konsekrowani byli 15 sierpnia 1985 roku w Opolu.
- Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy zdecydowała o zamknięciu 31 sierpnia Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Zabrzu, do którego kierowano dzieci z trudnych rodzin.
- Od 20 do 22 sierpnia trwała 23. diecezjalna i 369. Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Zwieńczyła ją Msza św. na wałach jasnogórskich, której przewodniczył bp Jan Kopiec. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
Wrzesień
- Katolicki Ośrodek „Dom Nadziei” w Bytomiu, pomagający młodzieży uzależnionej od narkotyków, 5 września obchodził 20 lat. Eucharystii w kościele Świętej Rodziny przewodniczył bp Gerard Kusz.
- W gliwickiej katedrze 12 września bp Jan Kopiec przewodniczył Mszy św. w intencji małżeństw, które w 2015 r. obchodziły 50. rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. Była to pierwsza taka Msza dla złotych jubilatów z całej diecezji.
- Zabrzańskie Szosowe Wyścigi Rowerowe Niezrzeszonych, organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, odbyły się 27 września po raz 15. Wzięło w nich udział ponad 200 osób w różnym wieku, od najmłodszych do seniorów.
Październik
- Punktem kulminacyjnym XV Dnia Papieskiego Ziemi Gliwickiej była Msza św., której 11 października w katedrze gliwickiej przewodniczył bp Jan Kopiec. Ważnym wydarzeniem tegorocznych obchodów były także warsztaty i koncerty zespołu TGD.
- Diecezja gliwicka od 13 października ma pierwsze trzy konsekrowane wdowy. Są nimi Brygida Kamczyk, Rita Mularczyk i Weronika Korba. Do tego stanu przyjął je bp Jan Kopiec podczas liturgii w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach.
- Po blisko 17 latach od rozpoczęcia budowy bp Jan Kopiec konsekrował kościół św. Jacka w Gliwicach-Sośnicy. Poświęcenie odbyło się 24 października. W tym dniu Eucharystia po raz pierwszy sprawowana była na nowym kamiennym ołtarzu, a słowo Boże czytane z nowej ambonki.
- Pod koniec października w różnych miejscowościach odbyły się wieczory i orszaki świętych.
Listopad
- W kościele św. Anny w Babicach 7 listopada bp Jan Kopiec udzielił święceń diakonatu Markowi Czogalikowi. To pierwszy diakon stały w diecezji gliwickiej. Jest katechetą, ma żonę i dwójkę dzieci. Odtąd może głosić kazania, udzielać niektórych sakramentów i asystować podczas liturgii.
- Parafia św. Marcina w Starych Tarnowicach 8 listopada świętowała 600-lecie. Obchody jubileuszu zostały rozłożone w czasie, ale w tym dniu, Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Jan Kopiec. W wybudowanym na początku XX w. kościele odbył się wcześniej zakrojony na szeroką skalę remont.
- Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach 18 listopada świętowało 20-lecie działalności. Uroczystość odbyła się podczas diecezjalnej „Cecylii” – spotkania z okazji wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Nieszporom w kościele św. Michała przewodniczył bp Jan Wieczorek, a gościem specjalnym był Marek Dyżewski, który wygłosił wykład. Tegoroczni absolwenci SMK otrzymali dyplomy.
- U progu Adwentu 28 listopada bp Jan Kopiec zainaugurował Rok Jubileuszowy 1050. rocznicy Chrztu Polski. Podczas uroczystych nieszporów biskup gliwicki przekazał proboszczowi katedry jubileuszową świecę, która została ustawiona obok chrzcielnicy w prezbiterium. Świece na znak jedności otrzymały wszystkie diecezje w Polsce.
Grudzień
- W zabytkowej kopalni „Guido” w Zabrzu na poziomie 170 metrów 10 grudnia abp Wiktor Skworc w obecności bp. gliwickiego Jana Kopca poświęcił kaplicę św. Barbary. Jej kapelanem został ks. Stanisław Puchała z archidiecezji katowickiej.
- W III niedzielę Adwentu, 13 grudnia, odbyła się diecezjalna inauguracja Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Biskup gliwicki Jan Kopiec na tę uroczystość wybrał kościół Miłosierdzia Bożego w Gliwicach, jedyny w diecezji, który nosi to wezwanie. Jest on owocem wizyty Jana Pawła II w tym mieście w 1999 roku.
Księża zmarli w 2015 roku:
29 stycznia – ks. dziekan dr Arnold Ochmanowicz, emerytowany proboszcz parafii Łagiewniki Wielkie;
10 lutego – o. Krzysztof Kopeć OMI, kapłan parafii św. Stanisława Kostki w Lublińcu;
31 marca – ks. Alfred Klimek, emerytowany proboszcz parafii Poniszowice;
26 kwietnia – ks. dziekan Klaudiusz Koźmicki, emerytowany proboszcz parafii Tarnowskie Góry-Sowice;
9 maja – ks. radca Antoni Strzedulla, emerytowany proboszcz parafii Turze;
27 czerwca – ks. radca i dziekan Franciszek Czernik, emerytowany proboszcz parafii św. Antoniego w Zabrzu;
29 czerwca – ks. prał. Marian Piotrowski, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku.
«
‹
1
›
»
WIARA.PL
DODANE 31.12.2015
AKTUALIZACJA 31.12.2015
oceń artykuł