Kiedy na kilka dni przed Bożym Narodzeniem nauczyciele pytają ich, co chcą znaleźć pod choinką, najczęściej pada odpowiedź: mikrofon.
Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek „W grudniowe dni kolęda brzmi” w tym roku odbył się po raz szósty. 21 grudnia na scenie Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu "Rozbark" wystąpiło około 180 uczestników w trzech kategoriach wiekowych. Przyjechali z 10 miast, grupa z najbardziej odległego Skoczowa brała udział w konkursie po raz pierwszy. Uczestniczą w nim dzieci i młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z całego województwa śląskiego.
Konkurs organizowany jest przez Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Bytomiu i Stowarzyszenie na Rzecz Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym "POMOST", które w 2008 roku powstało w tej placówce, a jego członkami są pracujący w niej nauczyciele. W tym roku konkurs, który zainicjowała nauczycielka muzyki Agnieszka Nowicka, organizują razem z Teatrem "Rozbark".
– Pracując z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie, człowiek cały czas widzi, że można jeszcze coś więcej zrobić, że ciągle jest dużo przestrzeni do zagospodarowania – mówi Anna Razik, prezes Stowarzyszenia "POMOST", o możliwościach, które daje im ta organizacja. – Chociaż na dydaktyczne efekty czeka się długo, to jeśli chodzi o artystyczne aktywności, praca jest bardzo wdzięczna. Nasze dzieci są bardzo wrażliwe, wiele można z nimi osiągnąć. I są bardzo spragnione sukcesów, na których zdobycie do tej pory nie miały za dużo okazji. A tu tak ładnie rozkwitają. Widzimy to, pracując z nimi. I to jest też wielka motywacja dla nas – dodaje.
Dzieci uczestniczyły też w warsztatach plastycznych Mira Fiutak /Foto Gość Widzi też, że sporo jest małych konkursów dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Jednak trudno znaleźć imprezę na dobrym poziomie jeśli chodzi o organizację. – Dla nauczycieli takiej szkoły jak nasza aspekt wychowawczy jest najważniejszy. Przede wszystkim chcemy zaopiekować się dzieckiem, a dopiero potem można wymagać od niego osiągnięć dydaktycznych – stwierdza.
Oprócz dzieci i młodzieży swoje możliwości wokalne prezentowali na scenie też nauczyciele. – Ta kategoria stworzyła się samoistnie. I bardzo rośnie zainteresowanie nią. A dzieci chętniej występują, widząc nasz przykład, bo przecież też nie jesteśmy profesjonalistami – mówi Anna Razik.
Tym razem zaśpiewało aż 76 osób. Uczestnicy konkursu mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych. Efekty ich prac, a może i fotografie z imprezy znajdą się w pamiątkowym kalendarzu na przyszły rok, który trafi również do placówek biorących udział w konkursie.
W czasie spotkania prezentowane były zdjęcia i prace, które powstały podczas projektu "Bytom – między pokoleniami" organizowanego przez Stowarzyszenie "POMOST". Łączący dzieci niepełnosprawne intelektualnie i zagrożone wykluczeniem społecznym z osobami starszymi. – Starsi dysponują czasem i ciepłem, które nie zawsze mają komu ofiarować, a nasze dzieci mają jego niedobór. Co więcej, one też mogły przekazać dalej to, co otrzymały, bo w projekcie uczestniczyła grupa przedszkolaków, które były od nich młodsze - opowiada. Dodaje, że efekty projektu przekroczyły ich oczekiwania. Planują więc jego kolejną edycję.