Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Woda w Toszku nadaje się do picia

Mieszkańcy Toszka i kilku okolicznych miejscowości mogą już używać wody z kranu m.in. do celów spożywczych bez przegotowania.

O problemach z wodą gliwicki sanepid informował w piątek po wykryciu w niej paciorkowca. To bakteria, która może powodować groźne zakażenia.

Zgodnie z przytoczonym we wtorkowym raporcie służb kryzysowych wojewody śląskiego komunikatem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach na podstawie wyników badań kolejnych pobranych prób „ustąpiły przyczyny ogłoszenia poprzednich komunikatów” w tej sprawie.

Woda z kranu nadaje się już do picia, mycia owoców, warzyw i innych produktów spożywczych, mycia zębów, kąpieli, przygotowania napojów i potraw, a także mycia naczyń kuchennych oraz sztućców, a także bez ograniczeń do wszelkich innych potrzeb.

Jednocześnie gliwicki sanepid zaznaczył, że woda „może mieć nieco zmienione cechy organoleptyczne w związku z dezynfekcją i płukaniem sieci”. Wskazał też, że jakość wody w sieci na tym terenie „pozostaje pod wzmożonym nadzorem sanitarnym”.

O problemach z wodą w Toszku oraz Ciochowicach, Pisarzowicach, Boguczycach i Sarnowie gliwicka PSSE informowała w piątek. Podała, że analizy próbek pobranych z sieci wodociągowej w Toszku wykazały „zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody do spożycia - obecność pojedynczych paciorkowców kałowych”. Woda nie nadawała się do spożycia nawet po przegotowaniu. Przez weekend, wraz z czyszczeniem sieci, dopuszczono tam warunkowe korzystanie z wody - w części zastosowań jedynie po przegotowaniu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma